Ile alkoholu kupić na wesele? Kalkulator alkoholu i napojów

alkohol na weselu

Dzień ślubu i wesela, to bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w życiu. Do tego wyjątkowego wydarzenia, Para Młoda zazwyczaj przygotowuje się długo, chcąc odpowiednio wszystko zaplanować i dopiąć każdy szczegół na ostatni guzik. Jednym z obowiązkowych punktów każdego wesela jest wystawna uczta, czyli oczywiście jedzenie i picie, a w tym między innymi alkohol. Jakie trunki na wesele wybrać i ile alkoholu kupić na wesele? O tym przeczytasz poniżej!

Jaką ilość alkoholu na wesele należy kupić?

Przed podjęciem decyzji o kupnie napojów alkoholowych na przyjęcie weselne, należy dokładnie przeanalizować szczegóły. Ilość alkoholu na wesele zależy m.in. od liczby zaproszonych gości, rodzaj i charakter uroczystości to najważniejsze aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem alkoholu. Ile wódki na wesele należy kupić? Jednak w przypadku urządzania wesela z poprawinami, szacowana ilość będzie trochę większa i w takim przypadku warto zaopatrzyć się w 0,7 – 1 litra wódki na osobę pełnoletnią. Planując zakup alkoholu, podczas szacowania ilości trunków, należy wziąć pod uwagę inne wydarzenia, podczas których alkohole mogą być szczególnie potrzebne. Za przykład możemy podać bramę weselną czy różne zabawy, w których wódka może przydać się panu młodemu i stanowić jedną z nagród dla uczestników. W dalszej części artykułu znajdziesz kalkulator alkoholu, dzięki któremu szybko określisz potrzebną ilość wódki na wesele i innych napojów alkoholowych.

Styl wesela a ilość alkoholu

Należy pamiętać, że nie do każdego charakteru wesela pasuje każda ilość i rodzaj napojów alkoholowych. Na eleganckim przyjęciu w królewskim stylu niekoniecznie będzie pasować piwo. W przypadku skromnego przyjęcia w restauracji idealnie sprawdzi się wino, zaś w przypadku tradycyjnej polskiej biesiady trzeba zaopatrzyć się w dużą ilość wódki i bimbru. Jednak najważniejszy jest aspekt dopasowania typu alkoholu do zaproszonych gości, para młoda najlepiej wie co ich rodzina i przyjaciele preferują pić. Dlatego warto się zastanowić i wziąć pod uwagę upodobania gości.

Grzymała Weddings & Events

Kompleksowa organizacja ślubu i wesela

Jaki rodzaj alkoholu wybrać na przyjęcie weselne?

Państwo Młodzi coraz częściej decydują się na włączanie do listy alkoholi na wesele różnych trunków, nie tylko wódki. Mimo tego, że przeważnie jest kupowana w dużych ilościach, to nie jest jedynym serwowanym alkoholem. Pary młode bardzo często, decydują się również na inne alkohole, ze względu na zróżnicowane preferencje gości, a także chęć urozmaicenia wysokoprocentowego menu. Niejednokrotnie pojawia się problem, jaki alkohol na wesele należy kupić, aby każdy z gości znalazł coś dla siebie. Z naszym przelicznikiem dowiesz się, ile wódki na wesele musisz zakupić. 

Wódka weselna nie jest już jedynym wyskokowym napojem, który znajduje się na stołach. Obecnie na weselach można już spotkać domowej roboty nalewki, wina, whisky, a także duże ilości piwa. Dobrym pomysłem może być również drink bar, w którym barman oferuje wiele rodzajów alkoholi – od whisky, piwa, wina, aż po kolorowe drinki, szampana i inne trunki. Nie wolno zapominać o tym, że dużym powodzeniem cieszą się również nalewki domowej roboty oraz bimber, który dla wielu jest dużo lepszym wyborem niż butelka wódki..

Bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wybór napojów wysokoprocentowych na wesele, jest wynajęcie profesjonalnego wedding plannera, który pomoże dobrać odpowiedni alkohol dla uczestników przyjęcia. Konsultantka ślubna  posiada duże znajomości w branży weselnej i jest w stanie wynegocjować atrakcyjne warunki m.in. związane z zakupem alkoholu na wesele, dzięki czemu organizacja wesela z wedding plannerem może mieć pozytywny wpływ nie tylko na nasze nerwy, lecz także na portfel.

Duży wpływ na rodzaj spożywanego trunku ma pora roku. Jeśli wesele organizowane jest latem, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup dużej beczki z piwem. Schłodzone białe wino również pozwoli ugasić pragnienie przybyłych gości.

W sezonie jesienno-zimowym uczestnicy wesela przeważnie sięgają po czerwone wino.

czerwone wino

Napoje wysokoprocentowe a preferencje gości weselnych

Osoby, które na pewno nie będą spożywać alkoholu na przyjęciu weselnym to matki karmiące piersią, kobiety w ciąży, dzieci oraz znajomi abstynenci. Jeśli na uroczystości obecni są goście z zagranicy np. z Hiszpanii lub Francji, warto przygotować dużą ilość wina. Nieduża ilość alkoholu wysokoprocentowego spożywana może być przy stoliku rodziców lub państwa młodych, ponieważ to oni najczęściej chcą trzymać fason na przyjęciu. W tych miejscach opłaca się postawić dodatkowo nalewki oraz wina.

W jaki sposób przeliczyć ilość alkoholu na wesele?

Tak naprawdę nikt nie jest w stanie dokładnie określić, ile kieliszków wódki lub innych trunków spożyją zaproszeni. Można jednak to oszacować i zadbać, aby niczego nie zabrakło aż do białego rana. Liczba butelek jest uzależniona od ilości zaproszonych osób.

Kalkulator alkoholu (ślubny przelicznik wódki)

Zastanawiasz się ile wódki na wesele kupić? Chcesz wiedzieć jaką liczbę butelek wina lub szampana przygotować? Poniżej prezentujemy prosty kalkulator trunków weselnych, który podpowie nam, ile alkoholu na wesele należy przygotować. Wystarczy, że podasz liczbę gości dorosłych oraz ilość dzieci, a także, czy planujesz poprawiny. Nasz przelicznik alkoholu wskaże, ile wódki na wesele należy zakupić. W kalkulatorze pod uwagę wzięliśmy różne rodzaje alkoholu: szampan, wino, piwo, whisky. Kalkulację możesz wysłać na adres e-mail, aby mieć ją zawsze pod ręką.

Napoje alkoholowe

Napoje bezalkoholowe

Wyślij kopię wyliczeń

Alkohol na wesele – o czym warto pamiętać?

Nie można zapomnieć o tym, że butelki alkoholu potrzebne będą również w trakcie bram weselnych w drodze do kościoła lub sali. Planując ile wódki na wesele i poprawiny przygotować, warto wziąć pod uwagę to, że w trakcie zabaw również wykorzystywany jest alkohol jako nagroda w różnego rodzaju konkurencjach.

Ponadto należy pomyśleć o osobach niepijących alkoholu i kupić kilkanaście dodatkowych butelek napojów bezalkoholowych np. szampan, piwo bądź wino. Wiele osób wybiera także drinki bezalkoholowe, które powinny być dostępne, gdy oferujemy klasyczne drinki z alkoholem.

Jak wykorzystać alkohol, który zostanie po przyjęciu?

Bez względu na liczbę gości, niejednokrotnie zdarza się tak, że po weselu zostało bardzo dużo alkoholu. Nieotwarte butelki wódki można spożytkować np. w trakcie chrztu dziecka lub rocznicy.

Jeżeli organizujemy wesele w restauracji i alkohol mamy w ramach wliczony w koszt organizacji wesela, warto zapytać, czy nadmierną ilość, która zostanie nam po przyjęciu, będziemy mogli zwrócić.

Inną opcją na wykorzystanie alkoholu jest odsprzedanie go osobom, które w niedalekiej przyszłości planują wesele. Najczęściej jednak para młoda dzieli się trunkami z rodziną, znajomymi, świadkami itp. Nie warto jednak się martwić, napoje wysokoprocentowe (butelki wina, wódka weselna, whisky itp.) z reguły posiadają długą datę przydatności do spożycia i bez problemu przetrwają w solidnym stanie nawet kilka lat.

alkohol na weselu

Podsumowanie

Alkohol zdecydowanie umila zabawę na przyjęciach weselnych. Jest on przeważnie niezastąpionym napojem w trakcie trwania biesiady do rana. Jednak nie da się szczegółowo obliczyć, ile wódki należy kupić. Warto zatem zaopatrzyć się w większą ilość zapasów, bo przecież “lepiej, aby zostało kilka kartonów, niż zabrakło jednej butelki wódki”.

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.