Koszt wesela na 100 osób w 2023 roku

ile kosztuje wesele w Warszawie

Kiedy świeżo upieczeni narzeczeni zaczynają planować ślub i wesele, często nie mają pojęcia, ile finalnie będzie ich to kosztować. Wielu osobom wydaje się, że budżet weselny to głównie sala, zespół, fotograf i alkohol, ale prawda jest taka, że organizacja wesela to jeszcze wiele na pozór drobnych spraw, które pochłaniają naprawdę niemałe pieniądze. Postanowiłam dokładnie przeanalizować każdy aspekt wesela pod kątem jego kosztu i w tym artykule odpowiedzieć na pytanie, ile tak naprawdę zapłacimy za wesele na 100 osób w zbliżającym się sezonie 2023.

Grzymała Weddings & Events

Pragniesz być gościem na własnym ślubie?

Ile obecnie kosztuje wesele w Warszawie?

Każdy z nas idąc do sklepu, widzi, że ceny artykułów spożywczych (i nie tylko, bo także materiałów, kwiatów, prądu czy benzyny – to wszystko ma wpływ na ceny usług weselnych) rosną. Nie ma się więc co dziwić, że tak samo wzrasta koszt wesela. Jeszcze dwa-trzy lata temu średni budżet ślubny za wesele na 100 osób wynosił około 60 000 zł. Koszty wesela rosną także ze względu na największą od lat inflację, która sprawia, że średni budżet weselny w tym roku mocno różni się od tych, z którymi pary młode organizowały ślub i wesele jeszcze rok czy dwa lata temu.

Największe wydatki związane z organizacją wesela obejmują głównie wynajęcie sali, catering (koszt talerzyka), alkohol, wynajęcie fotografa, zespołu lub DJ’a, a także obrączki, zakup sukni i garnituru ślubnego czy dekoracje.

Niestety w 2023 roku ciężko będzie o podobny wynik, zwłaszcza, że sytuacja branży ślubnej mocno ucierpiała przez Covid-19 i panujące w kraju obostrzenia.

Poniżej znajdziecie analizę cen, jakie na czas obecny podawane są w województwie mazowieckim

sala i catering - koszt wesela 2023

Przyjęcie weselne – koszty sali, cateringu i alkoholu

Aby przyjęcie weselne się odbyło, potrzeba właściwej sali, jedzenia i oczywiście alkoholu. Ile kosztuje talerzyk na wesele? Jeśli decydujemy się na przyjęcie w domu weselnym lub restauracji, to te dwa pierwsze mamy już zazwyczaj zapewnione w jednej cenie. Najczęściej podaje się ją w orientacyjnej kwocie za osobę, która waha się pomiędzy 250 zł, a nawet 450 zł. Zawiera ona w większości przypadków podstawę, czyli:

 • trzydaniowy obiad,
  3 -4 ciepłe posiłki w trakcie wesela,
 • napoje bezalkoholowe (woda, soki, napoje gazowane),
 • zimną płytę (sałatki, przystawki itp.),
 • owoce,
 • napoje ciepłe,
 • niekiedy także: ciasto, bufet, apartament dla Nowożeńców,
 • wynajem sali na wyłączność.
Grzymała Weddings & Events

Kompleksowa organizacja ślubu i wesela

Oczywiście ostateczna kwota za imprezę weselną może się różnić od podanej podczas rezerwacji sali. Wiele zależy od standardu wnętrza, liczby gości weselnych (często jeśli organizujemy małe przyjęcie, średni koszt za osobę jest wyższy, niż przy większej ilości gości), wybranego przez nas pakietu i dnia tygodnia, w którym organizujemy wesele (poza weekendami zazwyczaj jest taniej).

Dopłaty możemy spodziewać się za dodatkowy szwedzki lub słodki stół, tort weselny i oczywiście za poprawiny. Te najczęściej kosztują połowę ceny dnia pierwszego.

Średni koszt wesela zmniejsza się, gdy zdecydujemy się wynająć salę weselną w mniej atrakcyjnym miejscu lub zdecydujemy się na wynajęcie remizy, lub sali w lokalnym domu kultury. W takim przypadku do kosztów sali osobno należy doliczyć i zorganizować catering oraz wynajęcie stołów, krzeseł i innego wyposażenia. Obsługa kelnerska czy wystrój sali to elementy, o które przy takim rozwiązaniu również należy zadbać.

Nie zapominajmy o kosztach alkoholu. W ubiegłym roku dotknęła nas podwyżka akcyzy, dlatego w połączeniu z panującą wysoką inflacją w 2023 roku alkohol jest kilka złotych droższy. Na wesele 100-osobowe musimy zakupić minimum 50 butelek 0,5 l wódki, a także kilka win, piwo czy inne alkohole np. do drinków.

Przeczytaj także mój ostatni artykuł: Ile alkoholu kupić na wesele?

koszty wesela - zespół i fotograf 2023

Ile kosztuje Fotograf, Kamerzysta i Muzyka?

Jednymi z wyższych kosztów wesela są podstawowi usługodawcy, tj. obsługa muzyczna i medialna przyjęcia. Niezależnie od tego, czy preferujemy covery utworów grane przez zespół weselny, czy jednak wynajęcie DJ-a, średnio za muzykę taneczną zapłacimy 6 000 zł. Oczywiście na rynku jest mnóstwo zespołów czy DJ-ów i ta kwota może być niższa lub wyższa (nawet 10000 zł i więcej za popularnych wykonawców). Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje zespół na wesele w 2023 roku, ponieważ wszystko zależy od naszych preferencji. Osoby chcące szukać oszczędności mogą postawić na DJ’a, który będzie dużo tańszy niż kilkuosobowa kapela.

Kolejnym punktem budżetu weselnego jest oprawa samej ceremonii w kościele lub USC. Sam śpiew lub gra na skrzypcach to koszt około 500 zł, jednak jeśli już marzymy o trio lub kwartecie smyczkowym, musimy liczyć się nawet z kwotą 2500 zł.

Ten wyjątkowy dzień nie może zostać zapomniany, dlatego w kosztach wesela musimy koniecznie uwzględnić fotografa ślubnego i opcjonalnie kamerzystę. Cena jednego i drugiego jest podobna i mieści się w przedziale od 3000 zł do około 7000 zł. W przypadku fotografa oczywiście dużo zależy od wybranego przez nas pakietu, tj. czy w cenie jest sesja narzeczeńska lub poślubna, album, odbitki, ozdobny pendrive, galeria internetowa dla gości czy teledysk ślubny.

dekoracje weselne ceny 2023

Ile kosztują dekoracje sali weselnej i bukiety?

Często w początkowym budżecie ślubnym zapominamy o bukietach, które przecież są nieodzowne, a także o tym, że sale weselną trzeba udekorować. Świeże kwiaty na stołach, bukiet ślubny i dekoracja kościoła potrafią znacząco podwyższyć koszt organizacji wesela, bo nawet o 10 000 zł (i niekiedy więcej!).

 

ile zapłacimy za suknię ślubną

Wydatki ślubne – Obrączki i Wygląd Młodej Pary

Każda Para Młoda chce w dniu ślubu i wesela wyglądać jak najlepiej, dlatego często nie szczędzą na ten cel pieniędzy.

 • Ubiór Panny Młodej kosztuje od 3500 zł do nawet 7000 zł (suknia ślubna, buty, bielizna i dodatki).
 • Ubiór Pana Młodego jest niewiele tańszy – od 2500 zł do 6000 zł (garnitur, koszula, buty, spinki, krawat/mucha).
 • Fryzura ślubna i makijaż Panny Młodej to minimum 600 zł.
 • Koszt za złote obrączki ślubne to ponad 2000 zł (cena złota wciąż wzrasta).
koszty zorganizowania wesela na 100 osób w Warszawie 2023

Zaproszenia i dodatkowe atrakcje

Zorganizowanie wesela wymaga zaproszenia na nie gości. Za papeterię ślubną, czyli zaproszenia, winietki czy księgę gości możemy zapłacić nawet 700 zł.

Jeśli planujemy huczne wesele z dużą ilością atrakcji, to możemy być pewni, że koszty wesela po raz kolejny znacząco wzrosną. Ciężki dym na pierwszy taniec to średnio 500 zł, a za każdą atrakcję np. foto budkę, drink-bar, dekorację światłem czy pokaz tańca zapłacimy w granicach 1500 zł.

koszt ślubu 2023

Koszt ślubu cywilnego lub kościelnego

Warto wiedzieć, że sam ślub cywilny jest bezpłatny. Jedyny koszt, jaki poniesiecie w Urzędzie Stanu Cywilnego, to 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. Sytuacja zmienia się podczas organizacji ślubu plenerowego.

Za ceremonię poza urzędem zapłacicie około 1000 zł, czyli tyle, ile może kosztować ślub w kościele. Oczywiście w każdej parafii proboszcz pobiera nieco inną kwotę za Mszę ślubną. Czasem może się zdarzyć, że uda się wam wziąć ślub konkordatowy zupełnie za darmo.

jak zorganizować tanie wesele Warszawa

Transport i zakwaterowanie gości weselnych

W organizacji wesela nie należy zapominać o potrzebach naszych gości. Musimy zadbać, by mieli jak dotrzeć na miejsce ceremonii i przyjęcia, a także jak wrócić bądź przespać się po imprezie. Najlepiej już podczas potwierdzania przybycia spytać każdego, czy posiada swój środek transportu i zorientować się, dla ilu osób będziemy potrzebować busa i pokoi w hotelu.

Nie zapominajmy o tym, że Młoda Para również potrzebuje transportu na własne wesele i to najlepiej luksusowego. Cena za wynajem auta do ślubu oscyluje wokół 1000 zł.

Całkowity koszt ślubu i wesela 2023 w Warszawie

Teraz pora na odpowiedź na podstawowe pytanie, czyli ile kosztuje wesele na 100 osób w 2023 roku?

Biorąc pod uwagę średnią z powyższych zestawień i organizację wesela o średnim standardzie bez poprawin, z małą ilością dodatkowych atrakcji weselnych, to musimy się liczyć z kwotą mniej więcej 75 000 zł.

Oczywiście cena ta obejmuje tylko zorganizowanie ślubu i wesela. Za podróż poślubną, wieczór panieński czy kawalerski, czy poprawiny będziemy musieli jeszcze dopłacić.

Obecnie już coraz rzadziej spotyka się tradycyjny podział kosztów, w którym to rodzice pary młodej dzielili się wydatkami towarzyszącymi organizacji ślubu i wesela. Zazwyczaj rodzice panny młodej pokrywali koszty, takie jak suknia ślubna, jedzenie, fotograf, kamerzysta czy dekoracja sali i kościoła. Rodzice pana młodego według tradycyjnego podziału płacili za obrączki, zespół weselny, transport gości, a także bukiet dla panny młodej. 

organizuje wesele w 2022

Jak nie przepłacić za organizację ślubu i wesela w 2023 roku?

Pary Młode mogą być przerażone kwotą, którą należy przeznaczyć na organizację ślubu i wesela, jednak jest wiele sposobów na to, by wesele nie kończyło się kredytem i bolesnymi ratami.

– Po pierwsze (jeśli jest taka możliwość) podzielcie się kosztami wesela z rodzicami. Możecie ustalić, że rodzice płacą w ramach prezentu osoby z listy gości osoby do danej rodziny.

– Po drugie warto zaplanować budżet i się go trzymać. Taka kontrola wydatków według ułożonego planu pozwoli zachować zdrowy rozsądek w wydawaniu pieniędzy.

– Po trzecie możecie wziąć pieniądze z kopert. Poproście gości o przynoszenie jedynie prezentów pieniężnych (jeśli oczywiście macie takie życzenie).

– I po czwarte, pomyślcie nad wedding plannerem, który pomoże wam zorganizować ślub i wesele, optymalizując koszty oraz negocjując rabaty u sprawdzonych usługodawców!

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.