Koszt wesela na 100 osób w 2024 roku

fot. Marta Falkowska
fot. Marta Falkowska

Kiedy świeżo upieczeni narzeczeni zaczynają planować ślub i wesele, często nie mają pojęcia, ile finalnie będzie ich to kosztować. Wielu osobom wydaje się, że budżet weselny to głównie sala, zespół, fotograf i alkohol, ale prawda jest taka, że organizacja wesela to jeszcze wiele na pozór drobnych spraw, które pochłaniają naprawdę niemałe pieniądze. Postanowiłam dokładnie przeanalizować każdy aspekt wesela pod kątem jego kosztu i w tym artykule odpowiedzieć na pytanie, ile tak naprawdę zapłacimy za wesele na 100 osób w zbliżającym się sezonie 2024.

Grzymała Weddings & Events

Pragniesz być gościem na własnym ślubie?

Ile obecnie kosztuje wesele w Warszawie?

Każdy z nas idąc do sklepu, widzi, że ceny artykułów spożywczych (i nie tylko, bo także materiałów, kwiatów, prądu czy benzyny – to wszystko ma wpływ na ceny usług weselnych) rosną. Nie ma się więc co dziwić, że tak samo wzrasta koszt wesela. Jeszcze dwa-trzy lata temu średni budżet ślubny za wesele na 100 osób wynosił około 60 000 zł. Koszty wesela rosną także ze względu na największą od lat inflację, która sprawia, że średni budżet weselny w tym roku mocno różni się od tych, z którymi pary młode organizowały ślub i wesele jeszcze rok czy dwa lata temu.

Największe wydatki związane z organizacją wesela obejmują głównie wynajęcie sali, catering (koszt talerzyka), alkohol, wynajęcie fotografa, zespołu lub DJ’a, a także obrączki, zakup sukni i garnituru ślubnego czy dekoracje.

Poniżej znajdziecie analizę cen, jakie na czas obecny podawane są w województwie mazowieckim.

Sala i catering 2024

Przyjęcie weselne – koszty sali, cateringu i alkoholu

Aby przyjęcie weselne się odbyło, potrzeba właściwej sali, jedzenia i oczywiście alkoholu. Ile kosztuje talerzyk na wesele? Jeśli decydujemy się na przyjęcie w domu weselnym lub restauracji, to te dwa pierwsze mamy już zazwyczaj zapewnione w jednej cenie. Najczęściej podaje się ją w orientacyjnej kwocie za osobę, która waha się pomiędzy 300 zł, a nawet 550 zł. Zawiera ona w większości przypadków podstawę, czyli:

 • trzydaniowy obiad,
 • dodatkowe ciepłe posiłki serwowane lub dostępne w bufetach w trakcie wesela,
 • napoje bezalkoholowe (woda, soki, napoje gazowane),
 • zimną płytę (sałatki, przystawki itp.),
 • owoce,
 • napoje ciepłe,
 • niekiedy także: ciasto, bufet, apartament dla Nowożeńców,
 • wynajem sali na wyłączność.
Grzymała Weddings & Events

Kompleksowa organizacja ślubu i wesela

Oczywiście ostateczna kwota za imprezę weselną może się różnić od podanej podczas rezerwacji sali. Wiele zależy od standardu wnętrza, liczby gości weselnych (często jeśli organizujemy małe przyjęcie, średni koszt za osobę jest wyższy, niż przy większej ilości gości), wybranego przez nas pakietu i dnia tygodnia, w którym organizujemy wesele (poza weekendami zazwyczaj jest taniej).

Dopłaty możemy spodziewać się za dodatkowy szwedzki lub słodki stół, tort weselny i oczywiście za poprawiny. Te najczęściej kosztują połowę ceny dnia pierwszego.

Nie zapominajmy o kosztach alkoholu. W 2022 roku dotknęła nas podwyżka akcyzy, a w połączeniu z panującą wysoką inflacją z 2023 roku, alkohol jest teraz kilka złotych droższy. Na wesele 100-osobowe musimy zakupić minimum 50 butelek 0,5l wódki, a także wino białe i czerwone, piwo czy inne alkohole np. do drinków.

Przeczytaj także mój ostatni artykuł: Ile alkoholu kupić na wesele?

Muzyka, fotograf, kamerzysta 2024

Ile kosztuje Fotograf, Kamerzysta i Muzyka?

Jednymi z wyższych kosztów wesela są podstawowi usługodawcy, tj. obsługa muzyczna i medialna przyjęcia. Niezależnie od tego, czy preferujemy covery utworów grane przez zespół, czy jednak wynajęcie DJ-a, średnio za muzykę taneczną zapłacimy 8 000 zł. Oczywiście na rynku jest mnóstwo zespołów czy DJ-ów i ta kwota może być niższa lub wyższa (nawet 15000 zł i więcej za popularnych wykonawców). Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje zespół na wesele w 2024 roku, ponieważ wszystko zależy od naszych preferencji. Osoby chcące szukać oszczędności mogą postawić na DJ’a, który będzie dużo tańszy niż kilkuosobowa kapela.

Kolejnym punktem budżetu weselnego jest oprawa samej ceremonii w kościele lub USC. Sam śpiew lub gra na skrzypcach to koszt około 500 zł, jednak jeśli już marzymy o trio lub kwartecie smyczkowym, musimy liczyć się nawet z kwotą 2500 – 4000 zł.

Ten wyjątkowy dzień nie może zostać zapomniany, dlatego w kosztach wesela musimy koniecznie uwzględnić fotografa ślubnego i opcjonalnie kamerzystę. Cena jednego i drugiego jest podobna i mieści się w przedziale od 5000 zł do około 10 000 zł. W przypadku fotografa oczywiście dużo zależy od wybranego przez nas pakietu, tj. czy w cenie jest sesja narzeczeńska lub poślubna, album, odbitki, ozdobny pendrive, galeria internetowa dla gości czy teledysk ślubny.

Kwiaty i dekoracje 2024

Ile kosztują dekoracje sali weselnej i bukiety?

Często w początkowym budżecie ślubnym zapominamy o bukietach, które przecież są nieodzowne, a także o tym, że salę weselną trzeba udekorować. Świeże kwiaty na stołach, bukiet ślubny i dekoracja kościoła potrafią znacząco podwyższyć koszt organizacji wesela, bo nawet o 10 000 zł (i niekiedy więcej!).

 

Obrączki i wygląd Młodej Pary 2024

Wydatki ślubne – Obrączki i Wygląd Młodej Pary

Każda Para Młoda chce w dniu ślubu i wesela wyglądać jak najlepiej, dlatego często nie szczędzą na ten cel pieniędzy.

 • Ubiór Panny Młodej kosztuje od 3500 zł do nawet 7000 zł (suknia ślubna, buty, bielizna i dodatki).
 • Ubiór Pana Młodego jest niewiele tańszy – od 2500 zł do 6000 zł (garnitur, koszula, buty, spinki, krawat/mucha).
 • Fryzura ślubna i makijaż Panny Młodej to minimum 600 zł.
 • Koszt za złote obrączki ślubne to ponad 2000 zł (cena złota wciąż wzrasta).
Papeteria i dekoracje 2024

Zaproszenia i dodatkowe atrakcje

Zorganizowanie wesela wymaga zaproszenia na nie gości. Za papeterię ślubną, czyli zaproszenia, winietki czy księgę gości możemy zapłacić nawet 1000 zł.

Jeśli planujemy huczne wesele z dużą ilością atrakcji, to możemy być pewni, że koszty wesela po raz kolejny znacząco wzrosną. Ciężki dym na pierwszy taniec to średnio 500 zł, a za każdą atrakcję np. foto budkę, drink-bar, dekorację światłem czy pokaz tańca zapłacimy w granicach 1500 zł.

Koszty ceremonii 2024

Koszt ślubu cywilnego lub kościelnego

Warto wiedzieć, że sam ślub cywilny jest bezpłatny. Jedyny koszt, jaki poniesiecie w Urzędzie Stanu Cywilnego, to 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. Sytuacja zmienia się podczas organizacji ślubu plenerowego.

Za ceremonię poza urzędem zapłacicie około 1000 zł, czyli tyle, ile może kosztować ślub w kościele. Oczywiście w każdej parafii proboszcz pobiera nieco inną kwotę za Mszę ślubną. Czasem może się zdarzyć, że uda się wam wziąć ślub konkordatowy zupełnie za darmo.

Transport i zakwaterowanie gości weselnych

W organizacji wesela nie należy zapominać o potrzebach naszych gości. Musimy zadbać, by mieli jak dotrzeć na miejsce ceremonii i przyjęcia, a także jak wrócić bądź przespać się po imprezie. Najlepiej już podczas potwierdzania przybycia spytać każdego, czy posiada swój środek transportu i zorientować się, dla ilu osób będziemy potrzebować busa i pokoi w hotelu.

Nie zapominajmy o tym, że Młoda Para również potrzebuje transportu na własne wesele i to najlepiej luksusowego. Cena za wynajem auta do ślubu oscyluje wokół 1000 zł.

Transport i zakwaterowanie 2024

Całkowity koszt ślubu i wesela 2024 w Warszawie

Teraz pora na odpowiedź na podstawowe pytanie, czyli ile kosztuje wesele na 100 osób w 2024 roku?

Biorąc pod uwagę średnią z powyższych zestawień i organizację wesela o średnim standardzie bez poprawin, z małą ilością dodatkowych atrakcji weselnych, to musimy się liczyć z kwotą mniej więcej 85 000 – 100 000 zł.

Oczywiście cena ta obejmuje tylko zorganizowanie ślubu i wesela. Za podróż poślubną, wieczór panieński czy kawalerski, czy poprawiny będziemy musieli jeszcze dopłacić.

Obecnie już coraz rzadziej spotyka się tradycyjny podział kosztów, w którym to rodzice pary młodej dzielili się wydatkami towarzyszącymi organizacji ślubu i wesela. Zazwyczaj rodzice panny młodej pokrywali koszty, takie jak suknia ślubna, jedzenie, fotograf, kamerzysta czy dekoracja sali i kościoła. Rodzice pana młodego według tradycyjnego podziału płacili za obrączki, zespół weselny, transport gości, a także bukiet dla panny młodej. 

fot. Elena Matiash

Jak nie przepłacić za organizację ślubu i wesela w 2024 roku?

Pary Młode mogą być przerażone kwotą, którą należy przeznaczyć na organizację ślubu i wesela, jednak jest wiele sposobów na to, by wesele nie kończyło się kredytem i bolesnymi ratami.

– Po pierwsze (jeśli jest taka możliwość) podzielcie się kosztami wesela z rodzicami. Możecie ustalić, że rodzice płacą w ramach prezentu osoby z listy gości osoby do danej rodziny.

– Po drugie warto zaplanować budżet i się go trzymać. Taka kontrola wydatków według ułożonego planu pozwoli zachować zdrowy rozsądek w wydawaniu pieniędzy.

– I po trzecie, pomyślcie nad wedding plannerem, który pomoże wam zorganizować ślub i wesele, optymalizując koszty oraz czuwając nad kwestią budżetu!

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.