Organizacja ślubu i wesela w plenerze

wesele w plenerze, dekoracje

Sala weselna na organizację przyjęcia to obecnie nie jest jedyne rozwiązanie. Wesele w przydomowym ogrodzie czy garden party zorganizowane w ogrodzie hotelowym to pomysł, z którego coraz chętniej korzystają młode pary. Zorganizowanie wesela i ślubu w plenerze bywa sporym wyzwaniem pod względem organizacyjnym. Dla wielu osób jest to jednak ślub marzeń!

Czy warto zorganizować wesele w plenerze i jak to zrobić? Co jeszcze warto wiedzieć o organizacji ślubu i wesela w ogrodzie? Sprawdź!

Grzymała Weddings & Events

Pragniesz być gościem na własnym ślubie?

Ślub kościelny a ślub cywilny w plenerze

Chcecie zorganizować ślub w plenerze, a nie w sali weselnej, ale nie wiecie, od czego zacząć? Warto najpierw zastanowić się, czy ma być to ceremonia kościelna, czy ślub cywilny. Ślub cywilny w plenerze jest znacznie łatwiejszy do zorganizowania. W 2015 roku, dzięki nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego, udzielanie ceremonii poza urzędem stanu cywilnego stało się znacznie prostsze. Ustalcie więc datę ślubu i złóżcie wniosek pisemny o udzielenie ślubu w plenerze.

Natomiast organizacja ślubu kościelnego na łonie natury bywa nieco bardziej skomplikowana. Tak samo, jak w przypadku ślubu cywilnego, musimy zdobyć odpowiednią zgodę, o którą tym razem trzeba starać się u władz kościelnych. Nie ma jasno określonych kryteriów, które para młoda musi spełnić, aby uzyskać pozytywną odpowiedź. Jeżeli nie uda nam się dojść do porozumienia, można zorganizować wymarzony ślub plenerowy w kaplicy, która ulokowana jest w urokliwym miejscu lub wziąć ślub w kościele, a przyjęcie weselne urządzić w plenerze. Miejsce ceremonii zaślubin nie musi być miejscem wesela.

We własnym ogrodzie czy w ogrodzie hotelowym można z powodzeniem urządzić także przepiękny ślub humanistyczny.

Wesele i ślub w plenerze – wady i zalety wesela w plenerze

Przyjęcie pod gołym niebem stwarza niepowtarzalny, romantyczny klimat. To bliskość natury, śpiew ptaków i swobodna atmosfera. Organizacja wesela na świeżym powietrzu pozwala nam wygenerować znacznie więcej miejsca dla zaproszonych gości oraz zapewnia więcej pomysłów na niebanalne atrakcje. Już sama naturalna roślinność otaczająca przestrzeń to świetna dekoracja i gotowy motyw przewodni! Wesele w plenerze rządzi się swoimi prawami, dlatego panna młoda bez obaw może postawić na mniej formalny strój czy płaskie obuwie.

Jeżeli organizujecie wesele w plenerze, musicie jednak liczyć się z wadami takiego rozwiązania. Po pierwsze, wesele w ogrodzie może być zorganizowane tylko w sezonie ciepłym, po drugie należy wziąć pod uwagę zmienne warunki pogodowe. Ponadto ślub w plenerze to też więcej spraw związanym z organizacją i logistyką, ograniczone menu czy możliwość występowania insektów, a w niektórych przypadkach również i większe koszty wesela.

wesele w ogrodzie, przygotowania

Ślub i przyjęcie weselne w plenerze – gdzie zorganizować wesele i ślub?

Wesele i ślub w plenerze można zorganizować w wielu miejscach, pod warunkiem że organ udzielający ślubu nie zakwestionuje wybranej lokalizacji. Do najpopularniejszych miejsc, jakie pary młode wybierają na zorganizowanie ceremonii w plenerze, należą ogrody, łąki, jeziora czy plaże. 

Wiele lokali oddaje do dyspozycji swoje ogrody oraz namioty. Wesele plenerowe zorganizowane w namiocie może okazać się strzałem w dziesiątkę! Takie miejsce ceremonii będzie skutecznym zabezpieczeniem gości np. przed opadami deszczu. Ponadto, firmy wynajmujące namioty weselne często mają w ofercie również wynajem stołów i krzeseł, zastawy, podłogi i oświetlenia. Wybierając jednak takie rozwiązanie, musimy zwrócić uwagę na wielkość namiotu i dopasować go do liczby zaproszonych gości.

Ślub w plenerze – formalności i koszty

Jak wyglądają formalności związane z organizacją ślubu w plenerze? Ślub cywilny w plenerze wiąże się z dopełnieniem takich samych formalności, jak podczas organizowania ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Osoba udzielająca ceremonii musi przygotować akt małżeństwa oraz dokument, który poświadcza brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze? Organizacja ślubu cywilnego w plenerze może wiązać się z nieco większymi kosztami urzędowymi. Aby zorganizować taką ceremonię, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, które wybraliśmy na miejsce ślubu.

Organizowanie wesela w ogrodzie – jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Ślub w plenerze można zorganizować w wielu różnych stylach, w tym np. w stylu rustykalnym czy w stylu boho. Wszelkie dekoracje, stoły czy kwiaty powinny być dopasowane do stylu wesela. W przypadku organizacji wesela na świeżym powietrzu należy zadbać o takie elementy jak m.in. zadaszenie, wydzielenie miejsc i stref, parkiet, meble, dekoracje oraz muzyka i nagłośnienie.

wesele w ogrodzie, wznoszenie toastu

Zadaszenie

Pogoda w Polsce bywa nieprzewidywalna, dlatego w czasie samej uroczystości warto przygotować się na każdą ewentualność. Postawmy więc na wspomniane wcześniej namioty, w których goście będą mogli się schronić przed deszczem czy chłodnym wiatrem. W namiotach najczęściej ustawia się stoły weselne, ale nie jest to regułą. Można je też potraktować jako parkiet do tańca czy strefę odpoczynku. Świetnie sprawdzą się dodatkowe kosze z akcesoriami dla gości, które pomogą uporać się z przeciwnościami pogodowymi. Umieśćmy w nich parasolki, wachlarze, spraye przeciwko komarom czy nawet kremy z filtrem UV.

Miejsce do podpisania aktu

Ślub w plenerze wymaga odpowiedniego miejsca, w którym podpisane zostaną dokumenty. Aby idealnie zorganizować tę przestrzeń, można zainspirować się zdjęciami z innych ceremonii lub skorzystać z pomocy doświadczonego Wedding Plannera.
Grzymała Weddings & Events

Kompleksowa organizacja ślubu i wesela

Miejsce dla gości

Ślub w plenerze często wiąże się z tym, że nie ma jasno wyznaczonych przestrzeni dla gości. Aby mogli oni zgromadzić się w odpowiednim miejscu, warto skorzystać z drogowskazów, odpowiedniego ustawienia krzeseł czy skorzystać z pomocy osoby, która będzie kierowała gości.

Parkiet

Parkiet do tańca może znaleźć się w namiocie lub pod gołym niebem. To jeden z ważniejszych elementów tego wyjątkowego dnia.

Dekoracje

Ogród, plaża czy łąka to miejsca, które same w sobie są idealną dekoracją na ślub, dlatego można ograniczyć dodatkowe ozdoby do minimum. Warto zadbać o świeże kwiaty, lampiony czy girlandy świetlne, które potrafią stworzyć niezwykle romantyczny klimat.

Stoły, krzesła i inne meble

Jeżeli organizujemy wesele w ogrodzie, musimy zadbać o stoły i krzesła dla gości. Najlepszą opcją jest skorzystanie z wypożyczalni mebli. Można też postawić na meble wykonane z materiałów, które podlegają recyklingowi, w tym np. z palet. To świetna opcja szczególnie wówczas, gdy organizujemy przyjęcie w stylu rustykalnym czy boho.

Ogrzewanie

Nawet jeśli planujemy wesele w bardzo ciepłym miesiącu, w nocy może zrobić się nieco chłodniej. Często niezbędne okazują się dodatkowe grzejniki ogrodowe oraz ogrzewanie w namiotach. Takie elementy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną.

Aranżacja przestrzeni

Jeżeli chcemy zorganizować wesele w plenerze, musimy pamiętać o odpowiednim wydzieleniu stref. Warto więc wyodrębnić kilka bardziej zacisznych miejsc, w których goście będą mogli odpocząć od gwaru i muzyki.

Jedzenie

Organizując wesele, musimy zadbać również o menu weselne. Brak kuchennego zaplecza często wiąże się z koniecznością wynajęcia cateringu. Niezwykle ważne jest także zaopatrzenie się w przenośne lodówki, w których chłodzone będą napoje i przechowywane jedzenie.

Muzyka i nagłośnienie

Obecność DJ-a lub zespołu na weselu plenerowym wiąże się z zapewnieniem odpowiedniej przestrzeni i osłony przed ewentualnym deszczem. To samo tyczy się nagłośnienia i sprzętu muzycznego. Ponadto, jeżeli przyjęcie będzie organizowane w przydomowym ogrodzie, powiadommy o tym odpowiednio wcześnie naszych sąsiadów.

Pomoc w organizacji ślubu i wesele w plenerze

Jeżeli planujemy zorganizować wesele i ślub w plenerze, najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na usługi Wedding Plannera. To osoba, która – w zależności od ustaleń z parą młodą – dopilnuje każdego szczegółu w dniu ceremonii, pomoże w jej organizacji i będzie na bieżąco kontrolowała jej przebieg. Obecnie wiele par młodych decyduje się organizację wesela w plenerze powierzyć specjalistom.

konsultantka ślubna Justyna Grzymała

 

Dzięki Wedding Plannerowi w dniu ślubu zaoszczędzimy sporo stresu związanego z przygotowaniem i dopięciem na ostatni guzik całej imprezy. Konsultant ślubny pomoże nam na bieżąco kontrolować budżet ślubny i ustalić wiele ważnych kwestii związanych z miejscem organizacji przyjęcia plenerowego. Co więcej, usługi Wedding Plannera to również dostęp do wiedzy branżowej. Taka osoba zapewni nam możliwość współpracy ze sprawdzonymi i profesjonalnymi usługodawcami. Ponadto konsultant ślubny może prowadzić negocjacje z usługodawcami w imieniu pary młodej, dzięki czemu możemy cieszyć się bardzo atrakcyjnymi cenami. Decydując się na taką pomoc, para młoda będzie mogła skupić się na spędzaniu tych pięknych chwil z bliskimi.

Agencja ślubna GRZYMAŁA Weddings & Events od wczesnych godzin porannych, do późnych godzin nocnych koordynuje całe wydarzenie. Taka współpraca pozwala uzyskać pełne wsparcie na każdym etapie planowania przyjęcia i zapewnia szybkie reagowanie w sytuacjach losowych czy nieprzewidzianych.

Specjaliści z branży ślubnej zagwarantują nam fachowe porady i rzetelną ocenę pomysłów pary młodej. Dokładny zakres usług zależy jednak od wcześniejszych ustaleń. Pamiętajmy więc, że na współpracę z Wedding Plannerem najlepiej zdecydować się tuż po zaręczynach, a najpóźniej dziewięć miesięcy przed uroczystością.

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.