Najpopularniejsze style weselne

styl rustykalny na weselu

Jak każda moda, tak i trendy ślubne dynamicznie się zmieniają. Właściwie każdy sezon weselny niesie ze sobą całą masę nowych kierunków w ubiorze Państwa Młodych, wystroju sali weselnej czy topowych atrakcjach dla gości. To, co jeszcze dwa lata temu wydawało się być gorącym trendem, dziś może być już passe. Dlatego, jeśli chcecie być na bieżąco i wyróżnić się spośród innych par, koniecznie sprawdźcie poniższe wskazówki i dowiedzcie się, czym charakteryzują się obecnie najmodniejsze style weselne!

Czym jest motyw przewodni?

Jeśli dopiero rozpoczynacie przygotowania do ślubu, prawdopodobnie jednym z najczęstszych sloganów, które znajdziecie w poradnikach, jest: Wybierzcie motyw przewodni wesela. Okazuje się jednak, że większości par wciąż sprawia to kłopot, a spora część nie ma nawet pojęcia, czym właściwie ten motyw przewodni jest.

Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż ciężko zamknąć definicję motywu przewodniego w sztywnych ramach. Można za to zaryzykować stwierdzenie, że jest to pewien czynnik, który sprawia, że wszystkie aspekty ślubu i wesela (zaproszenia, detale, dekoracje, stroje itp.) wzajemnie się łączą w spójną historię.

Grzymała Weddings & Events

Chcesz zorganizować wyjątkowe wesele?

Jak wybrać motyw przewodni wesela i jak zaznaczyć jego obecność?

Na motyw przewodni najlepiej wybrać coś, co bezpośrednio wiąże się z Wami i waszą wspólną historią. Dzięki temu łatwiej będzie Wam wyrazić swój indywidualizm i podzielić się pasjami z zaproszonymi na ślub gośćmi.

Przykładowo, jeśli wraz z drugą połową kochacie podróże, to możecie z powodzeniem posłużyć się nimi, jako motywem przewodnim waszego wesela: zaproszenia w formie biletów lotniczych, przekąski z różnych stron świata, ścianka ze wspólnymi zdjęciami z wycieczek i dekoracje nawiązujące do wypraw…. Dlaczego nie?

O czym warto pamiętać?

Pamiętajcie, że ważne jest, aby obrany motyw pojawiał się w większości dodatków ślubnych (papeteria, topper na torcie, dekoracja stołu weselnego itd.). W przeciwnym razie prawdopodobnie nie zostanie on dostrzeżony przez gości.

Ponadto starajcie się nie mieszać kilku motywów naraz, gdyż z pewnością wywoła to uczucie dezorientacji i chaosu. Zadaniem motywu przewodniego jest połączenie wszystkiego w jedną całość, tak więc pamiętajcie, że najważniejsza jest spójność.

Motywem przewodnim mogą być:

  • wspólne pasje (np. wędrówki górskie, żeglarstwo, łowiectwo, winiarstwo),
  • ulubione filmy i książki (np. Harry Potter, Władca Pierścieni, Gwiezdne Wojny, Wielki Gatsby),
  • ulubiony kolor,
  • model stylu życia i przywiązania kulturowe (wesele wegańskie, zero-waste, tradycje etniczne – wesele w stylu folk, subkultury itp.).

Jeśli dobór motywu przewodniego wciąż sprawia Wam trudność, dobrze jest udać się na konsultacje ślubne po fachową poradę. Wedding planner z pewnością podsunie Wam mnóstwo doskonałych pomysłów.

jak wybrać styl wesela

Motywy przewodnie a style weselne

Motyw przewodni i styl weselny to bardzo pokrewne określenia, często używane zamiennie. Wydaje się jednak, że istnieje pomiędzy nimi pewna drobna różnica. Styl określa bowiem ogólną estetykę ceremonii, dekoracji i dodatków, współgrając przy tym z motywem przewodnim.

Organizacja wesela to długotrwały proces, dlatego dobór stylu już na samym początku jest naprawdę konieczny. Dzięki temu ułatwicie sobie wiele decyzji. Należy pamiętać, że branża ślubna oferuje obecnie tak wiele, że nietrudno jest się zapomnieć i wybrać wszystko “z innej parafii”. Końcowy efekt takich nieprzemyślanych decyzji może nie wyglądać zbyt dobrze.

Dlatego zdecydujcie się na konkretny styl i się jego trzymajcie. Pomoże Wam także specjalny planer ślubny, który możecie za darmo pobrać z mojej strony.

 

Grzymała Weddings & Events

Potrzebujesz pomocy w organizacji wesela? 

Najmodniejsze style weselne w sezonie 2022

Pora przejść do konkretów i omówić, jakie style rządzą sezonem 2022! Pod wieloma względami wciąż prym wiedzie styl klasyczno-rustykalny, który jest nie tylko romantyczny, ale i daje spore możliwości wykorzystania dekoracji DIY. W drugiej kolejności narzeczeni wybierają bogaty styl glamour, charakteryzujący się niemal królewskimi dekoracjami. Na dalszym planie możemy znaleźć styl boho czy minimalistyczny.

wesele w stylu rustykalnym

Styl rustykalny

Wesele w stylu rustykalnym bardzo czerpie z tradycji. Klimat wesela jest sielski, a dekoracje nawiązują do powrotu do natury i korzeni. Wiele z nich można przygotować samodzielnie.

Charakterystyka wesela w stylu rustykalnym:
  • przyjęcie weselne organizowane w stodołach i drewnianych chatach, najlepiej w otoczeniu natury,
  • wystrój sali i kościoła: plastry drewna, słoiczki pełne polnych kwiatów, naturalne materiały, folklorystyczne i kwieciste wzory, drewniane skrzynki, koronki, lampiony, świece itp.,
  • kolory: delikatne pastelowe barwy, pudrowy róż, zieleń, błękity, biele,
  • panna młoda: zwiewna i delikatna suknia ślubna z dużą ilością koronek i motywów kwiatowych, bukiet luźno związanych kwiatów,
  • pan młody: mniej formalny garnitur w odcieniach brązu i szarości, krawat i butonierka z motywem florystycznym, wzorzyste skarpety,
  • papeteria: zaproszenia z motywem kwiatowym, czerpany papier lub z recyklingu, winietki osadzone w kawałkach drewna,
  • atrakcje: fotobudka retro, tort typu naked, napis LOVE lub księżyc, zimne ognie.

Styl rustykalny pasuje do motywów przewodnich nawiązujących do gór, lasów, tradycji ludowych i słowiańskich.

wesele w stylu glamour

Styl glamour

Największą opozycją do stylu rustykalnego jest styl glamour. W nim nie ma miejsca na klimaty drewna i wsi, za to przynosi na myśl bogate pałace i huczne imprezy z lat 20 i 30.

Charakterystyka stylu glamour:
  • przyjęcie: bogato zdobiona sala weselna, pałace,
  • wystrój sali i kościoła: zdobne świeczniki i kandelabry, dużo szkła i kryształu, złote podtalerze, świeże kwiaty ułożone w ogromne bukiety, strusie pióra, błyszczące obrusy,
  • kolory: złoto, srebro, miedź, biel, czerń, ciemne odcienie zieleni, bordo, granaty,
  • panna młoda: suknia ślubna z trenem typu princess lub rybka, długi welon katedralny, bukiet w formie kulistej,
  • pan młody: smoking lub garnitur wieczorowy, muszka lub garnitur w ciemnym kolorze, biała poszetka, buty lakierowane,
  • papeteria: błyszczące papiery, bogato zdobione zaproszenia, winietki w tradycyjnej formie,
  • atrakcje: zdobny tort weselny, drink-bar, fajerwerki, słodkie upominki dla zaproszonych gości.

Wybierając styl glamour, trzeba nastawić się na spore koszty dekoracji i wynajmu ekskluzywnej sali weselnej, dlatego warto dobrze to przemyśleć. Koszt wesela na 100 osób (w podstawowej formie) to obecnie ponad ok. 70 tysięcy.

wesele w stylu boho

Styl boho

Boho często mylone jest ze stylem vintage lub rustykalnym. Aby prawidłowo się w nim poruszać, należy sięgnąć do pochodzenia nazwy, która oznacza z j. francuskiego cyganerię i czerpie inspirację z artystycznej bohemy. Trudno jest dokładnie go określić, gdyż może być zarówno delikatny i romantyczny, jak i ostry, rockowy. Jest on w ostatnich czasach absolutnym hitem!

Charakterystyka stylu boho:
  • przyjęcie organizowane w plenerze (np. w ogrodzie), klimatycznej restauracji lub namiocie,
  • wystrój wnętrz: duże i oryginalne kompozycje kwiatowe, kolorowe butelki, łapacze snów, dodatki nawiązujące do subkultury, girlandy świetlne, suszone kwiaty i liście, makramy, naturalne materiały,
  • w kolorystyce: brązy, biele, ewentualnie delikatne pastele,
  • panna młoda: nietypowa suknia ślubna, ramoneska, trampki, luźny bukiet z suszonymi kwiatami, naturalny makijaż, rozpuszczone włosy,
  • pan młody: garnitur w stylu casual lub jego brak, rozpięta koszula, kolorowe skarpetki, kapelusz, szelki,
  • papeteria: kolorowe zaproszenia na starym papierze, winietki wypisane ręcznie,
  • atrakcje: prosecco van, ceremonia humanistyczna, wspólne ognisko, warsztaty rękodzieła.

Organizacja wesela w duchu boho daje Młodej Parze ogromną swobodę w kwestii miejsca, dekoracji i ubioru. Jedno jest wiadome: ma być nietypowo!

wesele w stylu minimalistycznym

Inne propozycje stylów weselnych

Styl minimalistyczny – można porównać go do stylu nowoczesnego, dekoracja i dodatki w jasnych kolorach, proste kompozycje kwiatowe, suknia ślubna bez zdobień, papeteria bez większych grafik, prostota i elegancja (nie mylić z przesadną skromnością!).

Styl industrialny – podstawą stylu industrialnego jest wykorzystanie sal przypominających pustostany, w dekoracjach króluje cegła, beton, metalowe, geometryczne dodatki, nieosłonięte żarówki, butelki i puszki, girlandy z samych liści. Wesele w stylu industrialnym to nietypowa propozycja, która z pewnością zaskoczy gości.

dekoracje w stylu industrialnym

Styl klasyczny – jest to jeden z najprostszych, a zarazem bardzo eleganckich styli weselnych. Pozbawiony nadmiaru wyszukanych dodatków. Wygląd sali weselnej ma estetyczny, prosty wyraz.

Na stoły można wybierać oryginalne kompozycje kwiatowe, jednak nie tak zdobne, jak w stylu glamour. Panny młode wybierają klasyczną suknię ślubną w kształcie litery A, panowie natomiast elegancki garnitur. To idealny styl dla Pary Młodej, która nie czuje potrzeby zbytniego wyróżnienia i nie lubi być w centrum uwagi.

Styl vintage – znany także jako retro, jest powrotem do ślubów naszych babć. Na stole Państwa Młodych pojawiają się ogrodowe lub polne kwiaty, a w dekoracji stare drewno, koronki i ceramika przynosząca na myśl czasy minione.

W stylu vintage dobrze będą czuć się romantyczne dusze, kochające poezję i powieści Jane Austen. Pani Młoda z powodzeniem może założyć odnowioną suknię mamy.

wesele minimalistyczne w stylu boho

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny styl wesela?

Po raz kolejny należy powtórzyć, że wybierając styl wesela, trzeba być w tym konsekwentnym. Najlepiej, kiedy w przygotowaniach pomaga nam profesjonalny wedding planner, który zna najnowsze trendy ślubne i wie, co podkreśli estetyczny wyraz wesela, a co może wręcz zepsuć efekt i dać wrażenie kiczu. Pary Młode często mają tysiące pomysłów, które nie zawsze potrafią ze sobą współgrać. Dzięki konsultantowi ślubnemu z pewnością uda się zachować złoty środek i doskonale zaplanować Ten Wyjątkowy Dzień!

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.