Ślub z obcokrajowcem – rzeczy, o których należy pamiętać

ślub z obcokrajowcem

Miłość i szczęście nie znają granic, dlatego śluby par z odmiennymi narodowościami nikogo już nie dziwią. Rocznie w Polsce jest ich około 10 tysięcy. Niezależnie od tego, jaki mamy język, kulturę czy kolor skóry, najważniejsze jest, że chcemy być razem jako małżeństwo.


Jeśli zdecydowałeś/zdecydowałaś się stanąć na ślubnym kobiercu z ukochanym, który nie jest Polakiem, koniecznie sprawdź, jakie są niezbędne formalności dotyczące zawarcia związku małżeńskiego z obcokrajowcem!

Grzymała Weddings & Events

Chcesz być gościem na własnym ślubie?

Ślub cywilny – wymagane dokumenty

Według prawa polskiego, aby wziąć ślub z obcokrajowcem, należy najpóźniej na miesiąc i jeden dzień przed planowaną uroczystością złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wszystkie niezbędne dokumenty. Oprócz tych standardowych, składanych przy każdym ślubie, kodeks rodzinny przewiduje:

 • ważny paszport i karta pobytu partnera,
 • dokument potwierdzający brak przeszkód prawnych do zawarcia związku małżeńskiego,
 • pisemne zapewnienie o braku wiedzy o okolicznościach,
 • uniemożliwiających zawarcie małżeństwa,
 • odpis skrócony aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem uwierzytelnionym przez tłumacza przysięgłego w języku polskim,
 • w przypadku osób po rozwodzie również odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu lub unieważnieniu,
  w przypadku wdowców akt zgonu współmałżonka.

Po ich złożeniu urzędnicy wydają dokument stwierdzający brak przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy od daty wydania. W tym czasie para może swobodnie zawrzeć ślub cywilny bądź konkordatowy.

Czytaj więcej: Ślub cywilny czy konkordatowy?

Problemy z dokumentami – co robić?

Czasami może zdarzyć się, że Twoja druga połówka ma problem z uzyskaniem wszystkich niezbędnych dokumentów. Może być to spowodowane wewnętrznym prawem danego państwa, bądź innymi trudnościami niezależnymi od Was (wojna, pandemia itp.). Nie martwcie się – nie znaczy to, że zawarcie związku małżeńskiego będzie niemożliwe.

W razie zaistnienia takiej sytuacji najlepiej udać się do Sądu Rejonowego w celu złożenia podania o zwolnienie z obowiązku przedstawienia brakującego dokumentu. Podczas postępowania sąd dokładnie sprawdzi przepisy obowiązujące w kraju pochodzenia partnerki/partnera oraz czy może ona/on bez przeszkód zawrzeć małżeństwo. Minusem tej sytuacji jest fakt, że może to potrwać nawet kilka miesięcy i uniemożliwić wzięcie ślubu w wymarzonym terminie.

związek małżeński z cudzoziemcem

Partner spoza Unii Europejskiej

Zazwyczaj ślub z obcokrajowcem z terenu Europy nie przysparza wielu trudności. Inaczej jest w przypadku, kiedy narzeczona/narzeczony jest spoza UE. Wtedy prawdopodobnie czeka nas większa ilość formalności.

Jeśli małżeństwo idzie w parze z legalizacją pobytu na terenie Polski lub podjęciem pracy przez współmałżonka, możemy liczyć się z rozmową z konsulem bądź koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów.

Jakie są przeszkody trudne do przezwyciężenia?

W czasie przygotowań do ślubu możemy dowiedzieć się o istnieniu okoliczności utrudniających bądź uniemożliwiających zawarcie małżeństwa. Są to:

 • pozostawanie w związku małżeńskim (brak rozwodu),
 • pokrewieństwo lub powinowactwo,
 • choroba psychiczna,
 • przeszkody wynikające z różnic prawno-kulturowych (obowiązujący w niektórych krajach zakaz zawierania małżeństwa krótko po śmierci małżonka bądź z osobami innej rasy czy wyznania),
 • poligamia.

W niektórych państwach możemy także spotkać się z zakazem zawarcia małżeństwa z obcokrajowcem. W takim przypadku możemy wziąć ślub w Polsce, jednak istnieje ryzyko, że zgodnie z właściwym prawem obowiązującym w tym kraju nie będzie ono uznawane za ważne.

ślub w urzędzie stanu cywilnego

Jak wygląda Ślub z obcokrajowcem w Urzędzie Stanu Cywilnego

Kiedy zgromadzimy wszystkie dokumenty i otrzymamy zaświadczenie o braku przeciwwskazań do poślubienia cudzoziemca, możemy spokojnie zaplanować uroczystość.

Ceremonia ślubna w Urzędzie Stanu Cywilnego wygląda podobnie jak z obywatelem Polski. Zarówno Młoda Para, jak i świadkowie muszą najpierw okazać ważny dowód tożsamości. Należy pamiętać, że jeśli jeden z małżonków bądź świadków nie posługuje się językiem polskim, niezbędna jest obecność tłumacza.

Po przysiędze Państwo Młodzi podpisują akt małżeństwa i mogą cieszyć się z bycia mężem i żoną w świetle prawa.

Ślub kościelny z obcokrajowcem – na co zwrócić uwagę

Zawarcie małżeństwa z obcokrajowcem nie musi równać się tylko ze ślubem cywilnym. Osoby religijne mogą zaplanować ślub kościelny, tj. konkordatowy, który również będzie miał skutki prawne.

Oczywiście najpierw należy postarać się w USC o wydanie dokumentu potwierdzającego brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Następnie narzeczeni muszą złożyć go w wybranej przez siebie parafii wraz z aktami chrztu i bierzmowania oraz dokumentem ukończenia nauk przedmałżeńskich. Pamiętajmy, że ta procedura występuje w przypadku, jeśli partnerka/partner również są katolikami.

Ślub kościelny z osobami innego wyznania

Inaczej sprawy się mają, kiedy druga połowa jest ateistą lub należy do innego wyznania niż nasze. W takim przypadku musimy wystąpić o zezwolenie na zawarcie małżeństwa w Kościele Katolickim. Taką zgodę wydaje jedynie biskup.

Aby móc zawrzeć ślub jednostronny, nasz narzeczony/narzeczona musi zobowiązać się do wychowania dzieci w wierze oraz braku ingerencji w religijność drugiej strony. Śluby jednostronne nie są domeną jedynie obcokrajowców – coraz częściej mają miejsce w przypadku par Polaków, gdzie jedno z Państwa Młodych jest niewierzące.

ślub kościelny z cudzoziemcem

Ślub za granicą

Być może marzysz o ślubie w ojczyźnie partnerki/partnera, bądź w zupełnie obcym dla was obojga kraju. Pamiętaj, że procedury zawarcia małżeństwa mogą różnić się od tych obowiązujących w Polsce. Dlatego na początek dokładnie przeanalizujcie prawo danego państwa i formalności, które będziecie musieć wypełnić.

Warto z wyprzedzeniem przygotować wszelkie dokumenty oraz mieć na uwadze ich datę ważności. W większości krajów wymaga się pełny odpis aktu urodzenia, aktualny dowód tożsamości, tłumaczenia i zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Międzynarodowe wesele – jak zorganizować

Ten Dzień to nie tylko sama ceremonia ślubu. Pamiętajmy także o odpowiedniej organizacji wesela. W tym celu możemy skorzystać z usług specjalisty, który na co dzień zajmuje się organizacją ślubów i wesel międzynarodowych. Kiedy nasz partner/partnerka jest obcokrajowcem, musimy liczyć się z jego wartościami, tradycjami i obecnością bliskich z jego strony. Jak więc zaplanować przyjęcie dla gości z różnych krajów?

Odpowiedni wykonawcy

Znacznie przyjemniej będzie obcokrajowcom na Polskim weselu, kiedy obsługa będzie zwracać się do nich w ojczystym języku. Dlatego zatrudniając zespół lub DJ’a czy fotografa upewnij się, że posługują się danym językiem, lub przynajmniej płynnie mówią po angielsku. Pozwoli to znacznie skrócić dystans, a goście poczują się swobodnie.

Elementy tradycji

W każdym kraju istnieją liczne tradycje związane z zawarciem ślubu. Goście z pewnością docenią pamięć o ich kulturze, a także chętniej zaangażują się w przebieg wesela, jeśli wprowadzisz kilka znanych im elementów.

Pamiętaj także, aby wyjaśnić im nasze rodzime tradycje. Możesz to zrobić na przykład w formie ślubnego przewodnika, lub poprosić wodzireja o krótką mowę na ten temat do mikrofonu. Na pewno skróci to dystans pomiędzy uczestnikami wesela (a może nawet obcokrajowcy włączą się we wspólne przyśpiewki).

jak zawrzeć małżeństwo z cudzoziemcem

Małżeństwo z osobą z innego kraju to prawdziwe wyzwanie. Pamiętajcie jednak, że nic nie jest nie możliwe, a miłość pomaga przezwyciężyć wszelkie trudności. Jeśli boicie się, że sami nie dacie rady z organizacją międzynarodowego ślubu i wesela, bądź przez ogrom formalności nie macie czasu na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonego Wedding Plannera. Pomoże on Wam bez stresu przejść przez przygotowania i dzień ślubu, a także zadba o detale związane z tradycjami obu krajów. Spraw, aby Dzień Ślubu był naprawdę Tym Najpiękniejszym w Waszym wspólnym życiu!

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.