Ile kosztuje wesele?

Chociaż samo wesele kojarzy się zaproszonymi gośćmi, huczną zabawą do białego rana i łamiącym głosem nowożeńców podczas wypowiadanej przysięgi — to w rzeczywistości ten wyjątkowy dzień wiąże się dla samych zainteresowanych ze sporą dawką stresu i licznymi formalnościami. Pierwszym etapem tego szczególnego dnia będzie oczywiście ceremonia zaślubin.

Koszt wesela to współcześnie duży wydatek — zwłaszcza że na pytanie “ile kosztuje wesele” tak naprawdę ciężko odpowiedzieć jednoznacznie i wyczerpująco, a jeśli już chce się udzielić szczerej odpowiedzi, należy wypowiedzieć słowa “to zależy”. Każda para będzie miała przecież inne oczekiwania co do sali weselnej, ceny za kilogram tortu weselnego, wizji sesji zdjęciowej, muzyki granej na żywo w rytmach disco- polo lub zupełnie innych brzmień, a nawet tego ile kosztuje fotograf.

Osoby odpowiedzialne za marketing w branży ślubnej biorą udział w wyścigu na najlepszą magiczną recepturę na to, jak dobrze organizować ślub.

Grzymała Weddings & Events

Kompleksowa organizacja ślubu i wesela

Koszt ślubu kościelnego, a cywilnego

Ile kosztuje ślub cywilny a ile kościelny? Jedna odpowiedź nie istnieje… Przede wszystkim na początek musimy rozróżnić wspomniane powyżej rodzaje ceremonii. Koszty ślubu w urzędzie stanu cywilnego diametralnie różnią się od tego, który ma miejsce w Kościele i w przeciwieństwie do niego są też stałe na terenie całego kraju.

Koszt ślubu cywilnego łatwiej jest przewidzieć, ponieważ koszty poszczególnych opłat są stałe i niezmienne już od kilku lat. Sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł, natomiast dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa wynosi 22 złote.

Przy ślubie kościelnym rozpiętość kosztów jest większa. Na pewno wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile kosztuje ślub kościelny. Wielu osobom umykają koszty takie jak wynagrodzenia dla księdza, organisty czy liturgicznej służby ołtarza, przystrojenie świątyni w świeże, cięte kwiaty, zamówienie dodatkowego bukietu, który zwyczajowo zostanie położony przed ołtarzem Matki Boskiej przez świeżo upieczoną żonę.

Ceremonia w kościele jest piękna, a dla wielu tradycjonalistów stanowi najważniejszy moment zaślubin. Aby wziąć ślub w świątyni, nie wystarczy stawić się na wyznaczoną godzinę w towarzystwie swojej drugiej połówki i świadków. Koniecznym elementem jest między innymi odpis aktu chrztu, a ponadto odbycie kursu przedmałżeńskiego, oraz przyjęcie sakramentów wymaganych do zawarcia związku małżeńskiego zgodnie z doktryną Kościoła Katolickiego. Należy również pamiętać o wszystkich formalnościach, związanych ze spisaniem protokołu i wymaganych w tym celu dokumentów.

Uroczystość w świątyni

Za mszę ślubną pary młode obowiązuje taryfa “co łaska”, mieszcząca się w granicach 300-1000 złotych, choć zdarza się i ponad 1000 złotych z opłaceniem profesjonalnej oprawy muzycznej. Jest to kwestia indywidualnych ustaleń, zazwyczaj opiewająca na kwotę w granicach kilkuset złotych.

Do kosztów związanych z organizacją ślubu czy to w kościele, czy w urzędzie para młoda powinna doliczyć także wydatek związany z zakupem obrączek ślubnych.

Koszt wesela – skąd wziąć pieniądze?

Przede wszystkim, na wstępie planując koszt wesela, trzeba realnie spojrzeć na swoje możliwości . Niezależnie od tego, czy zakładamy, że będzie to wesele na 100 osób, wesele z mnóstwem gości czy niewielkie przyjęcie dla najbliższych. Najdrożej jest w okresie letnim i w weekendy, a zwłaszcza w sobotę – gdy odbywa się najwięcej wesel, chociaż w wielu miejscach kwoty te są stałe.

Im więcej dań i im bardziej wyszukanych, tym większe wydatki. Koszt wesela na 50 osób będzie zdecydowanie niższy od kosztów wesela na 100 osób. Wynajęcie odpowiedniego miejsca na wesele to nie tylko najważniejszy, ale często także najdroższy element przygotowań do wielkiego dnia. Często nie płaci się za sam wynajem, ile za “talerzyk” na jedną osobę, a koszty wynajmu są wliczone właśnie w ten wydatek.

ślub w plenerze

Za zdrowie młodych

Na pytanie o to “ile alkoholu na wesele kupić?” łatwo udzielić odpowiedzi. Na pewno lepiej, żeby alkoholu zostało, niż zabrakło. Większość par młodych decyduje się na organizowanie wesela z alkoholem. Jest to kolejny koszt, o którym trzeba pamiętać podczas organizacji. Zakładając, że butelka wódki kosztuje ok. 25 zł, to mnożąc to przez 100 gości, wychodzi nam kwota 2500 zł. Podczas planowania wesela często zastanawiamy się, ile napojów alkoholowych kupić oraz jakie rodzaje wybrać. Istnieje zasada, która mówi, że na parę powinniśmy liczyć od 0,5 do 0,7 litra wódki. Ilość powinniśmy jednak dostosować do zaproszonych gości.

Jak to jest z tymi kosztami wesela?

Klimat ślubu i wesela to bez wątpienia coś wyjątkowego i wiele osób nie wyobraża sobie sytuacji, w której czegokolwiek brakuje. Organizacji wesela towarzyszy często pojawiające się pytanie “ile kosztuje wesele”, któremu to pytaniu ciężko się dziwić, zwłaszcza że koszty wesela na 100 osób sięgają zawrotnych kwot.

To, jaki budżet narzeczeni sobie określą, wyznacza im ramy, w których mogą się poruszać przy organizacji wesela. Jest wiele pytań o dobrze przemyślaną organizację wesela, bowiem od strategii naprawdę wiele zależy.

Kto organizuje wesele?

Kiedyś na koszty wesela niezależnie od tego, czy będzie to wesele na 100, czy 50 osób narażeni byli głównie rodzice narzeczonych, którzy dzielili się poszczególnymi wydatkami związanymi z organizacją uroczystości. Przyjęło się na przykład, że rodzice panny młodej płacili za: przyjęcie weselne (wynajem sali, obsługę, jedzenie), suknię ślubną, wystrój kościoła/urzędu oraz sali, zaproszenia ślubne, fotografa i kamerzystę. Z kolei rodzina pana młodego była zobowiązana do opłacenia: alkoholu i innych napojów, obrączek, garnituru ślubnego, transportu dla gości. Obecnie także w tradycji funkcjonuje rozwiązanie polegające na opłacaniu kosztów jedynie za swoich gości. Czyli np. panna młoda zaprasza 100 gości i po jej stronie jest pokrycie kosztów za te osoby.

Aria o kosztach wesela

Organizacja ślubu i wesela bez wątpienia spędza sen z powiek niejednej zakochanej parze, zwłaszcza jeśli młodzi planują zorganizować ten dzień na najwyższym poziomie. Obecnie narzeczeni, ustalając budżet weselny, liczą się nie tylko z kosztami takimi jak wynajem samochodu, lokalu czy sama uroczystość ślubna.

Dla wielu zakochanych bardziej niż zorganizowanie przyjęcia liczy się oprawa muzyczna wesela — od niej bowiem zależy to jak będą bawić się zaproszeni goście. Istotne jest również dokonanie rezerwacji sali w rozsądnym terminie — w praktyce należy to zrobić około dwóch lat wcześniej. Wiele osób młodych z przymrużeniem oka twierdzi, że warto najpierw przejrzeć oferty sali, a następnie się zaręczyć i planować wspólną przyszłość, oczywiście po dopełnieniu formalności związanych z weselem. Do takich formalności należy sporządzenie zaproszeń, listy gości, zaproszenie wspomnianych gości na uroczystość, co zgodnie z tradycją powinno być uczynione osobiście bez względu na liczbę gości.

Organizacja ślubu – logistyczne wyzwanie

Osobisty sposób zaproszenia bliskich na większe wesele stanowi nie lada wyczyn- zwłaszcza jeśli budżet ślubny nie przewiduje dalekich podróży po całym kraju. Należy ponadto rozplanować składanie wizyt w taki sposób, aby dać zaproszonym gościom czas na określenie się czy przybędą na uroczystość. Właściciele obiektów weselnych oczekują potwierdzenia listy gości w konkretnym terminie, czemu ciężko się dziwić zarówno pod względem oczekiwanego przez managerów zarobku jak i przede wszystkim szacunkowej, a następnie dokładnej listy składników koniecznych do przygotowania posiłków dla gości weselnych.

W przypadku przyjęcia, pary młode powoli odchodzą od tradycji zapraszania na uroczystość wszystkich krewnych, decydując się na zaproszenie osób najbliższych i przyjaciół, których to obecność jest dla młodych najważniejsza. Rezygnują tym samym z zapraszania kuzynki babci, której nigdy nie mieli okazji poznać na żywo.

Ile kosztuje tort weselny

Po serwowanej kolacji zazwyczaj pojawia się tort. Jego cena zależy od wielkości i wagi dostosowanej do liczby gości, jak również smaku oraz rodzaju dekoracji. Na weselu nie może zabraknąć tego słodkiego elementu. Jeśli sala wesela nie oferuje tortu w cenie wynajmu, to należy przygotować się na koszt przynajmniej kilkuset złotych, co jest absolutnym minimum.

Ceny zaczynają się od 35 zł za kilogram i mogą dochodzić nawet do kilkuset złotych za kilogram.

Wyzwania logistyczne

Obiekt weselny należy odpowiednio udekorować. Dokładnie przemyśleć należy także swoje oczekiwania co do wystroju, wyglądu stołów oraz tego, co będzie na nich się znajdować. Weselne menu w przypadku przyjęcia, na którym zaproszeni goście mają wyszukane wymagania kulinarne, jest więc obowiązkowe. Weselnicy oczekują przecież dobrej zabawy i smacznego jedzenia, aby mieć siłę tańczyć do białego rana!

Nieocenionym wsparciem w określeniu budżetu, zaplanowaniu uroczystości i nadzorowaniu przygotowań jest wedding planner, na którego usługi decyduje się coraz więcej par młodych. Nawet najbardziej podstawowe konsultacje ślubne mogą ułatwić nam przygotowania do ślubu i wesela. Konsultantka ślubna podzieli się z nami swoim doświadczeniem, pomoże w przygotowaniu harmonogramu i udzieli wszelkich niezbędnych rad. Koordynacja dnia ślubu przez wedding plannera stworzona została po to, aby przed wyjątkowym dniem zaślubin para młoda mogła spać spokojnie. Profesjonalny konsultant ślubny dba o koordynację wszystkich działań, nadzoruje logistykę, montaż dekoracji, odpowiednio reaguje w nieprzewidzianych sytuacjach czy zarządza naszym budżetem.

Uwzględnić należy ponadto dekoracje weselne, tort, suknię ślubną, usługi fotografa i filmowca oraz obrączki ślubne, a to tylko wierzchołek góry lodowej… Prawie zawsze koszty wesela przekraczają budżety młodej pary. Poza dekoracją sali ludzie zajmują się wszystkimi detalami. Sama dekoracja kościoła wymaga dużego nakładu pracy. Koszt wesela to więc łącznie około kilkudziesięciu tysięcy złotych, oczywiście w zależności od tego ilu gości młoda para planuje zaprosić na swoją uroczystość.

ile kosztuje wesele

Wyjątkowa chwila

Chociaż wizja dalekiego wyjazdu tylko we dwoje jawi się jako bajeczna, nawet weekendowy wypad cieszy nowożeńców. Niejedna para młoda bez wątpienia wymarzyła sobie podróż poślubną w najdrobniejszych szczegółach. Wspólny wyjazd pomoże odprężyć się po stresującym wydarzeniu. Bez względu na to ile kosztuje wesele, nie warto rezygnować z wypoczynku tylko we dwoje.

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.