O co pytać przy wyborze sali weselnej?

Ślub i wesele to najpiękniejsze chwile w życiu dwojga zakochanych. Wybór miejsca przyjęcia weselnego to jedna z pierwszych pozycji na liście “do zrobienia” świeżo upieczonych narzeczonych, rozpoczynających rozmyślania o dniu zawarcia związku małżeńskiego. Warto zadbać o to, aby przeżyć ten dzień w dobrze wybranym miejscu ze świetną atmosferą. Jakie pytania należy zadać przy wyborze sali weselnej i kto może nam pomóc w organizacji najpiękniejszego dnia w życiu?

pytania do sali weselnej

Lista pytań do sali weselnej

Choć pytania do managera sali weselnej mogą wydawać się zbyt szczegółowe, warto zapytać o każdy, nawet z pozoru nieistotny element związany z organizacją wesela. Pewność, że wszystko zostało “dopięte na ostatni guzik” pozwoli Ci spędzić ten dzień bez stresu, doskonale się bawiąc. Wybór sali weselnej to ważna i dosyć czasochłonna decyzja, jednak warto dobrze ją przemyśleć, aby wszystko odbyło się tak, jak to sobie wymarzysz 😊. O co więc należy pytać właściciela sali weselnej?

#1 Menu weselne i koszta

Jednym z najważniejszych pytań, które warto zadać sali weselnej, jest pytanie o koszt menu od osoby. Zazwyczaj przy rozmowie na temat organizacji wesela pada pytanie “ile kosztuje talerzyk na wesele?“, jednak warto dopytać właściciela sali weselnej, jakie udogodnienia są wliczone w cenę menu i czy za konkretne atrakcje, takie jak wiejski stół czy stół ze słodkościami, są doliczane dodatkowe opłaty. Wiele sal weselnych oferuje specjalnie przygotowane bufety już w cenie za menu od osoby, dlatego warto ustalić tę kwestię już na początku rozmowy.

Ustalając szczegóły dotyczące menu i kosztów wesela, ważne jest pytanie o napoje i alkohole. Zazwyczaj w ofercie menu przyszli nowożeńcy mają do wyboru różnego rodzaju trunki, jednak w określonej ilości. Chcąc wnieść swoje napoje lub alkohole, należy ustalić, jaka opłata korkowa obowiązuje w danym obiekcie. Przeczytaj mój inny artykuł i sprawdź ile wódki na wesele i poprawiny kupić.

#2 Godziny trwania zabawy i doby hotelowej

Ustalając szczegóły dotyczące wesela, para młoda powinna zapytać, w jakich godzinach może odbywać się zabawa. Zazwyczaj imprezy weselne trwają do godziny 5:00, jednak często na prośbę nowożeńców i za dodatkową opłatą zabawa może zostać przedłużona.

Wiele przyszłych par młodych decyduje się na wynajęcie dla części gości pokoju w obiekcie, w którym odbędzie się wesele. Często ułatwia to kwestie dojazdowe lub pozwala rodzicom ułożyć dzieci do snu w trakcie imprezy. Warto więc dopytać, w jakich godzinach trwa doba hotelowa, aby goście bez pośpiechu mogli wymeldować się z lokalu. Zazwyczaj doba hotelowa po weselu kończy się około godziny 16:00, aby zarówno goście, jak i para młoda, mogli nabrać sił po hucznej zabawie.

#3 Układ stołów i umiejscowienie gości weselnych

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie, jakiego rodzaju stoły – okrągłe czy prostokątne – znajdują się na terenie obiektu. Warto wiedzieć, że stoły okrągłe zajmują więcej miejsca niż te prostokątne, jednak prezentują się zdecydowanie bardziej elegancko. Pod uwagę należy wziąć również kwestię umiejscowienia gości weselnych w taki sposób, aby zostało wydzielone miejsce na dodatkowe atrakcje, bufety czy kącik dla dzieci. W takiej sytuacji warto zdać się na sugestie właściciela sali weselnej, który z doświadczenia będzie w stanie doradzić, jaki układ stołów będzie najlepszy.

#4 Wystrój sali weselnej

Nieodłącznym pytaniem przy organizacji wesela jest pytanie o dekorację sali weselnej. Wiele obiektów oferuje usługi dekoratorskie lub florystyczne, często w specjalnej, promocyjnej cenie. Zdarza się jednak, że para młoda chciałaby mieć własną osobę odpowiedzialną za dekoracje. Należy wtedy ustalić, czy obiekt może przystroić osoba z zewnątrz.

Warto zapytać, czy lokal zapewnia serwety, świeczki i wazony, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków. Przy organizacji zabawy weselnej należy ustalić, czy obsługa będzie mogła zająć się ozdobami takimi jak winietki, podziękowania dla gości itp., i czy znajdzie się osoba, która rozłoży tego typu ozdoby przed przyjęciem. Takie rozwiązanie zdecydowanie odciąży parę młodą, której zadaniem będzie tylko przygotowanie planu usadzenia gości.

Wystrój sali weselnej to ważny element, który sprawi, że Ten Dzień będzie wyjątkowy i piękny. Dobrze przystrojona sala weselna zapadnie długo w pamięć zarówno parze młodej, jak i gościom. Odpowiedni wybór kwiatów i ozdób, dostosowany do wyglądu sali sprawi, że nawet zwyczajnie wyglądające miejsce może nabrać uroku i elegancji.

Grzymała Weddings & Events

Kompleksowa organizacja ślubu i wesela

#5 Obsługa kelnerska

Przy okazji omawiania wystroju sali weselnej warto zapytać, ilu kelnerów będzie obsługiwać wesele i kiedy należy podać ostateczną liczbę gości. Zazwyczaj jest to termin na około dwa tygodnie przed dniem zabawy, aby obiekt bez problemu zdążył zamówić i przygotować odpowiednią ilość posiłków, a także przygotować do wesela kelnerów i salę. Ilość osób obsługująca przyjęcie zazwyczaj zależy od ilości gości. Często jest tak, że kelnerom przydziela się konkretne stoły do obsługi, aby uniknąć zamieszania z wydawaniem posiłków.

#6 Nagłośnienie i dodatkowe źródło energii

Przy rozmowie z managerem sali weselnej należy zapytać, jak wygląda kwestia nagłośnienia obiektu i czy zespół lub DJ bez problemu mogą podłączyć własny sprzęt. Z reguły sale weselne wyposażone są w odpowiednią ilość źródeł energii, a sam obiekt przygotowany jest akustycznie pod organizację takich wydarzeń, jednak należy zapytać o wszystkie szczegóły, aby uniknąć rozczarowań 😊.

Ważną kwestią jest zapytanie o dodatkowe źródło energii w razie awarii technicznej. Czasem może się zdarzyć, że wskutek niepogody lub prostego zwarcia na całej sali w jednej chwili może zrobić się ciemno i cicho. Należy więc dowiedzieć się, czy lokal zapewnia zasilanie awaryjne w postaci agregatu. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niechcianej przerwy w zabawie.

sala weselna, pytania

#7 Atrakcje

W marzeniach chyba każdej pary młodej jest zadowolenie gości w trakcie wesela. Pomogą w tym różnorodne atrakcje, takie jak pokaz sztucznych ogni, pokaz baristyczny i molekularny, fotobudka czy animator dla dzieci, który sprawnie zajmie się maluchami, organizując im zabawy. Podczas rozmowy z właścicielem sali weselnej należy wspomnieć o planowanych atrakcjach, aby uniknąć nieporozumień. Warto również dopytać o zgodę na zabawy bezpośrednio ingerujące w działanie obiektu, gdyż nie każda sala się na to zgadza. Organizując fotobudkę lub księgę gości, para młoda powinna zapytać, czy w lokalu będzie wystarczająca ilość miejsca na takie zabawy.

Często lokal może oferować bezpłatne atrakcje, zawierane w cenie organizacji imprezy. Może to być pokaz w wykonaniu kucharza lub barmana, lub atrakcje dla dzieci na świeżym powietrzu. Warto zadać pytanie o każdy element zabawy weselnej, co być może pozwoli ograniczyć niektóre koszty.

#8 Zniszczenia i ich koszty

Na każdym weselu, w trakcie zabawy może dojść do niespodziewanego wypadku i jakieś elementy obiektu lub sprzęty mogą doznać uszkodzeń. Takie okoliczności powinno się przewidzieć już na pierwszym spotkaniu z managerem sali. Warto ustalić koszty ewentualnych zniszczeń już przed weselem, aby móc zaplanować taki wydatek i odłożyć trochę gotówki na pokrycie kosztów uszkodzeń. Często państwo młodzi decydują się na wpłatę kaucji, która jest zwracana, w przypadku gdy wesele przebiegło bez problemów.

Wsparcie w organizacji wesela

Organizując tak ważne wydarzenie, jakim jest dzień zaślubin i wesele, warto zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby. Zarówno świadkowie, jak i rodzice będą odpowiednimi osobami, które na pewno z chęcią pomogą dopiąć na ostatni guzik wszystkie szczegóły związane z formalnościami i przygotowaniami.

Kolejnym świetnym pomysłem jest wybór doświadczonej konsultantki ślubnej, oferującego kompleksową organizację ślubu i wesela. Taka osoba może pomóc w wyborze odpowiedniej sali pod zabawę weselną i zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z rezerwacją, umowami czy sporządzeniem kosztorysu wydarzenia. Wedding planner świadczy również usługi zaplanowania dnia zaślubin i zabawy weselnej oraz nadzorowania pracy usługodawców wynajętych do obsługi wydarzenia. Taka osoba zdecydowanie wesprze parę młodą, pozwalając jej w pełni korzystać z najpiękniejszego dnia w życiu bez martwienia się o szczegóły.

Grzymała Weddings & Events

Chcesz być gościem na własnym ślubie?

Podsumowanie

Wraz z rozpoczęciem przygotowań do ślubu i zabawy weselnej, warto przygotować sobie listę pytań do właściciela wybranego obiektu. Ważne, aby państwo młodzi nie bali się pytać o żaden szczegół. Każda sala weselna działa na podstawie własnych zasad, dlatego wszystkie pytania będą właściwe. Dobrze przygotowana lista pytań pozwoli uniknąć niejasności czy dodatkowych opłat, a także pomoże narzeczonym bez nerwów poukładać sobie wszystkie kwestie związane z organizacją ich dnia.

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.