Obowiązki świadkowej

przygotowania do ślubu

Świadkowa niewątpliwie odgrywa bardzo ważną rolę w dniu ślubu i wesela. Spoczywa na niej szereg obowiązków, które rozpoczynają się już w momencie przedślubnych przygotowań. To właśnie do niej przyszła Panna Młoda udaje się po poradę w wielu kwestiach. Jednym z najważniejszych obowiązków świadkowej jest organizacja wieczoru panieńskiego. Również w dniu wesela musi ona sprawować pieczę nad prawidłowym przebiegiem ceremonii zaślubin oraz przyjęcia. Świadkowa uczestniczy w chwili ubierania Panny Młodej w suknię, podtrzymuje welon, bukiet ślubny, a także dba, by wesele przebiegało zgodnie z planem. Co jeszcze należy do obowiązków świadkowej?

Jakie są obowiązki świadkowej przed ślubem?

Świadkowa z pierwszymi obowiązkami musi zmierzyć się jeszcze przed rozpoczęciem wesela. Z pewnością zostanie poproszona przez przyszłą Pannę Młodą o pomoc w wyborze sukni ślubnej, bukietu oraz dodatków weselnych. Jej opinia i pomoc ma również olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi o dobór odpowiedniej fryzury i makijażu. Panny Młode na świadkową powinny wybrać osobę bliską ich sercu. Najlepiej, gdy będzie to siostra lub przyjaciółka. Dzięki temu w każdej chwili będą mogły porozmawiać z nią o sprawach ślubnych i z pewnością zostaną zrozumiane.

Tak, jak zostało wspomniane na wstępie, świadkowa jest odpowiedzialna za organizację wieczoru panieńskiego. To nadrzędny obowiązek, który ciąży na niej przed ślubem. Wieczór panieński powinien być przede wszystkim niezapomniany. Można go urozmaicić poprzez szalone zabawy, pyszne jedzenie i dobry humor uczestniczek. Warto mieć na uwadze, że niektórym Pannom Młodym wystarczy jedynie spotkanie towarzyskie, by naprawdę dobrze się bawić i mile wspominać swoją ostatnią imprezę jako panna. Świadkowa, jako główna organizatorka wieczoru panieńskiego powinna wybrać lokal oraz rozdać zaproszenia gościom. Bezsprzecznie podkreśli to ważność tego wydarzenia. Organizacja wieczoru panieńskiego może zostać przez nią powierzona w ręce profesjonalistów, którzy zadbają o każdy szczegół.

Grzymała Weddings & Events

Organizacja wieczorów panieńskich

Pomoc świadkowej, jak i świadka jest nieoceniona w ostatnich szlifach przed weselem. W szale przedślubnych przygotowań Para Młoda zwykle nie ma czasu, by zastanawiać się nad drobnostkami, takimi jak przygotowanie upominków dla gości, dekoracja samochodu oraz obecność elementów uświetniających przyjęcie (np. zimne ognie, czy lampiony). Świadkowie mogą również zasugerować usadzenie gości, co jak wiemy, potrafi przysporzyć problemów przyszłym małżonkom.

Przeczytaj także: Koszty wesela w 2022 roku

Jakie są obowiązki świadkowej na ślubie?

Obecność świadkowej w przygotowaniach ślubnych jest konieczna. Pomaga ona zakładać suknię przyszłej Pannie Młodej. Wpina również welon i nakłada biżuterię. Wszystko to jest dokumentowane przez fotografa i/bądź kamerzystę, co stanowi pamiątkę na długie lata. Niezależnie od tego, czy przyszli małżonkowie zamierzają wziąć ślub cywilny, czy kościelny, świadkowa zawsze znajduje się na wyciągnięcie ręki Panny Młodej. Przede wszystkim czuwa nad jej wyglądem i komfortem – poprawia ułożenie sukni i welonu, niesie tren oraz podtrzymuje bukiet w momencie składania przysięgi.

Najważniejszym obowiązkiem świadków podczas ceremonii zaślubin jest złożenie podpisu na oficjalnych dokumentach, potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego. Do tego celu potrzebny jest dowód osobisty. Nierzadko świadkowa w swojej torebce ma również dowody Państwa Młodych, dzięki czemu nie muszą się martwić o tę dodatkową kwestię. Po ślubie zazwyczaj jest czas na składanie życzeń. Rolą świadkowej jest odbieranie prezentów. Najczęściej przyjmuje od Panny Młodej kwiaty oraz ich zamienniki – maskotki, wina, czekoladki. Z kolei świadek trzyma niewielką skrzynkę, do której goście wsuwają koperty.

świadkowa

Rola świadkowej na weselu

Obowiązki świadkowej nie kończą się po ceremonii zaślubin. Tak naprawdę trwają całą noc. Po przybyciu na salę weselną świadkowa razem ze świadkiem mają za zadanie dopilnować, czy każdy z gości odnalazł swoje miejsce siedzące. Podczas wesela świadkowie powinni być na wyciągnięcie ręki Pary Młodej. Z tego względu najczęściej usadzeni są przy stole prezydialnym – obok nowożeńców lub przy sąsiednim stoliku. 

Główną rolą świadkowej jest czuwanie nad wyglądem Panny Młodej oraz towarzyszenie jej w wielu czynnościach, tj. chociażby wyjście do toalety, poprawienie makijażu, czy fryzury. Bardzo często na barkach świadkowej spoczywa obowiązek przygotowania tzw. awaryjnego koszyczka, który znajdziemy w toalecie. Dobrze, jeśli znajdą się w nim igła i nitka, agrafka, plastry, zapasowe rajstopy, środki przeciwbólowe oraz artykuły higieniczne. Dzięki temu każdy z gości będzie mógł szybko uporać się z awaryjną sytuacją.

Grzymała Weddings & Events

Kompleksowa organizacja ślubu i wesela

Po stronie świadków leży również “rozkręcenie” imprezy weselnej. Mowa tu o zachęcaniu gości do uczestnictwa w rozmaitych zabawach, czy tańcach. Trzeba również zadbać o to, by weselnikom niczego nie brakowało. Nadrzędną rolą świadkowej jest informowanie o przebiegu wesela, rozmowa z podwykonawcami oraz rozwiązywanie wszelkich problemów. Zarówno świadkowa, jak i świadek powinni cały wieczór sprawować pieczę nad prezentami Młodej Pary, ponieważ mogą stać się cennym łupem dla złodziei.

Bycie świadkową to ogromne wyróżnienie, ale i mnóstwo obowiązków – w końcu trzeba zrobić wszystko, by jak najbardziej odciążyć Parę Młodą. Podczas wesela trudno jest znaleźć czas na dobrą zabawę. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usługi organizacji ślubu i wesela przez profesjonalnego Wedding Plannera. Wykwalifikowana konsultantka ślubna przejmie część obowiązków od świadkowej, dzięki czemu wszyscy mogą świetnie bawić się na imprezie weselnej i cieszyć szczęściem Panny Młodej. Oprócz tego, Wedding planner pomaga również rodzicom i bliskim, na przykład w sytuacji kiedy chcą zorganizować niespodziankę dla Państwa Młodych.

Podsumowanie

Świadkowa jest jedną z ważniejszych osób na ślubie i weselu. Zazwyczaj rola ta przypada siostrze bądź bliskiej przyjaciółce przyszłej Panny Młodej. Nie da się ukryć, iż świadkowa musi stawić czoła wielu obowiązkom. Ma znaczący głos w sprawach organizacyjnych dotyczących ceremonii zaślubin oraz imprezy weselnej. Często służy poradą w kwestiach urodowych – pomaga Pannie Młodej wybrać kreację, fryzurę i makijaż. W dniu ślubu uczestniczy w ślubnych przygotowaniach. Świadkowa na ślubie zasiada u boku Panny Młodej – bez znaczenia, czy odbywa się ona w kościele, czy w urzędzie. Nieustannie czuwa nad wyglądem i komfortem przyszłej małżonki. Priorytetowym zadaniem świadkowej na weselu jest zabawianie gości. Dzięki temu wesele zostanie w ich pamięci na długie lata.

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.