Jak wybrać zespół na wesele?

oprawa muzyczna na wesele

Wiele par zapytanych o to, co uważają za najważniejsze na weselu, odpowiada, że oczywiście dobra zabawa. A jak wiadomo, dobrej zabawy nie ma bez dobrej muzyki i właściwego prowadzenia imprezy. Jak jednak wybrać zespół weselny, który zapewni świetną atmosferę i porwie naszych gości do tańca? Przeczytajcie kilka poniższych porad, dzięki którym z łatwością podejmujecie decyzję!

Tradycyjne zespoły weselne – czy warto?

W naszym kraju istnieje silnie zakorzeniona tradycja wynajmowania na wesele zespołu muzycznego, najlepiej grającego na żywo. Mimo że coraz częściej młodzi decydują się na oprawę muzyczną z pomocą DJ-a, to wciąż wiele osób uważa, że tylko zespół zapewnia ten specyficzny, “weselny klimat”.

Grzymała Weddings & Events

Zorganizuj z nami wyjątkowy ślub i wesele!

Jako wedding planner mam w swojej pracy mnóstwo styczności z różnorodnymi zespołami, i jako, że w tym tekście skupiam się głównie na kwestii wyboru zespołu weselnego, to podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na ten temat:

 1. Muzyka grana na żywo jest zawsze “pełniejsza” niż odtwarzanie ścieżki. Dobry zespół zapewni mnóstwo pozytywnych wrażeń słuchowych, które z pewnością porwą do tańca nawet opornych wujków i zagadane ciocie.
 2. Możecie dogadać się z zespołem muzycznym, aby zagrali tzw. marsze pod domem Pana Młodego i Pani Młodej. Jeśli planujecie tradycyjne wesele i obecność gości podczas błogosławieństwa, to z pewnością uatrakcyjni im odwiedziny w Waszych domach.
 3. Wiele zespołów oferuje również poprowadzenie wspólnego śpiewania oraz wspólnych zabaw z gośćmi weselnymi. W wielu kulturach wspólny śpiew i interakcja jest wciąż nieodłącznym elementem wesela, a dzięki obecności muzyków goście będą się jeszcze lepiej bawić.
 4. Każdy zespół to zarazem tzw. cover band, co wiąże się z tym, że każdy grany przez nich utwór muzyczny zyskuje nieco inne, nowe brzmienie. Dobry zespół muzyczny sprawi, że nawet oklepane kawałki będą niczym utwór z górnej półki.
dobry zespół na wesele

Zespół muzyczny czy DJ – co wybrać?

Organizacja wesela nie jest rzeczą łatwą i niestety wymaga podejmowania mnóstwa decyzji. W kwestii oprawy muzycznej nie ma tak naprawdę reguły – wybór należy do Młodej Pary i wszystko jest zależne od ich upodobań. Pamiętajcie, że nikt nie ma prawa krytykować waszego wyboru i wszystkie teksty, typu “DJ? To nie dyskoteka!” lub “Zespół to przeżytek. Tylko na wsi się go bierze!” są zwyczajnie nie na miejscu i nie należy się nimi przejmować.

Niektórzy w wyborze kierują się także kwestiami finansowymi. Tegoroczny koszt wesela na 100 osób znacznie minął 70 000 zł. Nie ma się więc co dziwić narzeczonym, że szukają tańszych alternatyw.

Jeśli mogę coś niecoś podpowiedzieć, to jeśli nie dysponujecie zbyt dużym budżetem na oprawę muzyczną, to lepiej wziąć DJ’a. Co prawda ceny są wyrównane, jednak wciąż DJ wychodzi taniej, niż doświadczony zespół muzyczny (chociażby znacznie mniejszy koszt wyżywienia 1 osoby, niż 6ciu). Ponadto oryginalne utwory zawsze brzmią dobrze, co nie koniecznie zagwarantuje tania, początkująca kapela.

 

zespół na wesele - na co zwrócić uwagę

Jaki powinien być zespół weselny?

Zanim zaczniecie szukać zespołu, to przemyślcie dobrze kilka aspektów. W internecie krąży tysiące filmików z nieudanych wesel, gdzie muzyka była koszmarna, członkowie zespołu byli pijani lub odbyły się nietaktowne zabawy. Takiego scenariuszu na Waszym weselu z pewnością nie chcecie, dlatego szukajcie zespołów, które:

 • istnieją w branży ślubnej już kilka sezonów i mają za sobą dziesiątki wesel,
 • cechują się taktem i nienagannymi manierami,
  grają kawałki pasujące do konwencji wesela (“Majteczki w Kropeczki” mogą nie pasować do imprezy w pałacu w stylu glamour”),
 • stronią od alkoholu (nie ma nic złego w kieliszku wina do obiadu, jednak w kilku butelkach wódki już niestety tak),
 • utrzymują kontakt z gośćmi weselnymi (zapowiedzi dedykacji, możliwość zamówienia piosenki),
 • są w stanie dopasować się do Waszych wymagań (np. zorganizują zabawy weselne, o które prosicie),
 • mają dobrej jakości sprzęt, oświetlenie i instrumenty,
 • mogą pochwalić się licznymi pozytywnymi opiniami wystawionymi przez byłe Pary Młode.

To w dużej mierze od zespołu zależy dynamika i przebieg wesela. Jeśli zabraknie zapowiedzi do mikrofonu lub przerwy będą zbyt długie, to goście weselni poczują się znudzeni i ignorowani.

dom weselny

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Cena zespołu to minimum 6000 zł. To nie małe pieniądze, dlatego warto dobrze je zainwestować. Jeśli macie problem z samodzielnym wyborem, to koniecznie wybierzcie się na konsultacje ślubne do zawodowego wedding plannera. Taka osoba z pewnością podpowie, na co zwrócić uwagę i poda kilka kontaktów do sprawdzonych bandów.

Większość zespołów oferuje próbki swoich możliwości w formie teledysków na YouTube. Co prawda można z nich wywnioskować styl i wygląd zespołu, jednak już sama jakość muzyki niestety może znacznie odbiegać od tego, co usłyszymy na żywo. Warto więc udać się na próbę zespołu lub poprosić o informację o weselu granym przez nich w okolicy. Już kilka minut słuchania powinno Wam dać do myślenia, czy dana kapela jest warta uwagi.

Lista rzeczy, które koniecznie musicie sprawdzić:

Rodzaj muzyki i repertuar zespołu

Spytajcie, jakie style muzyczne najchętniej gra zespół. Każda kapela ma swój indywidualny charakter, a decydując się na konkretny band, musimy się z nim liczyć. Ciężko oczekiwać od zespołu, który stroni od disco polo, aby ten zagrał wam w trakcie wesela Przez Twe oczy zielone. I odwrotnie, jeśli Wy nie przepadacie za takimi kawałkami, nie bierzcie pod uwagę zespołów, które w głównej mierze grają hity biesiadne.

Oczywiście miejcie na uwadze nie tylko swój gust muzyczny. W końcu na Waszym weselu będzie mnóstwo gości, którzy liczą na dobrą zabawę. Jeśli zdecydujecie się np. na same ballady rockowe, być może tylko Wy będziecie zadowoleni z imprezy, a goście przy takim rodzaju muzyki będą się zwyczajnie nudzić. Najważniejszy jest umiar. Jeśli zdecydujecie się np. na same ballady rockowe, być może tylko Wy będziecie zadowoleni z imprezy, a goście przy takim rodzaju muzyki będą się zwyczajnie nudzić. Najważniejszy jest umiar.

Obecność konferansjera

W zespole ważną rolę ogrywa konferansjer, który w trakcie całego przyjęcia zapowiada ważne momenty, kolejne piosenki i dedykacje. Dzięki takiej osobie przyjęcie zyskuje porządek, a Waszym gościom nie umknie żadna atrakcja.
Warto zaznaczyć, że istnieją zespoły, które niechętnie podchodzą do kwestii konferansjerki. Jeśli tak jest w przypadku Waszego, zastanówcie się nad wynajęciem dodatkowej osoby, która będzie należycie zabawiać gości.

zespół muzyczny na żywo

Na żywo czy z pomocą podkładów

To, w jaki sposób powstaje dźwięk, możesz łatwo sprawdzić po ilości muzyków i rodzajach instrumentów w zespole weselnym. Nie ma co się łudzić, że trzyosobowy skład bez perkusji gra 100% na żywo. Nie oznacza to jednak, że zabawa się nie uda. Jest naprawdę dużo zespołów grających z pomocą podkładów, które zapewniają ogień na parkiecie pełnym gości weselnych. Po prostu ich posłuchajcie i zastanówcie się, czy takie rozwiązanie Wam odpowiada.

Prowadzenie zabaw podczas wesela

Przyjęcie weselne często wiąże się z dodatkowymi zabawami. Jednak nie wszystkie zespoły zgadzają się na ich przeprowadzenie. Jeśli życzycie sobie kilka zabaw, to dokładnie omówcie możliwość ich zorganizowania i koniecznie zwróćcie uwagę na ich styl (raczej nie chcecie do końca życia kojarzyć swojego wesela z żenującymi konkursami).

Liczebność składu zespołu weselnego

Pamiętajcie, że to ile kosztuje zespół, to jedno, ale zapewnienie jego członkom wyżywienia, to drugie. W przypadku składu powyżej 5 osób może to was kosztować nawet dodatkowe 2000 zł.

Kultura i wygląd kapeli

Zespół weselny stanowczo powinien przestrzegać eleganckiego dress-code’u, nawet podczas grania pod domami. T-shirty i sportowy look jest absolutnie niedopuszczalny. Nawet świetnie grający zespół może zepsuć wam dobry nastrój, jeśli jego członkowie wyglądają byle jak lub zachowują się wulgarnie i nonszalancko. Pamiętaj, że każdy gość zwróci na to uwagę.

Ponadto dobrze, jeśli kapela posiada dodatkowe oświetlenie, które będzie elementem wystroju i urozmaici parkiet.

muzyka weselna

Wybór zespołu – kiedy go dokonać?

Przygotowania do ślubu warto zacząć w krótkim czasie od zaręczyn. Zostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę może przysporzyć Parze Młodej wielu trudności. Przykładowo, dobry zespół na wesele ma zarezerwowane terminy już na dwa lata w przód. Dlatego zacznijcie rozglądać się za kapelą zaraz po tym, jak ustalicie dokładny termin. Jeśli organizujecie wesele na własną rękę, nie zapomnijcie rozważyć również kwestii zatrudnienia konsultanta ślubnego. Z pewnością przyda się wam fachowa pomoc!

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.