Ślub humanistyczny – co to jest i na czym polega?

Śluby humanistyczne należą do jednych z coraz częściej wybieranych przez narzeczonych zamiast tradycyjnych uroczystości kościelnych. W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w 2007 roku i od tego czasu stale rośnie popularność ślubów humanistycznych w naszym kraju. Na czym polega ślub humanistyczny i kto go udziela? Jak wygląda ceremonia ślubu? Kto może zorganizować ślub humanistyczny i czy taka ceremonia jest ważna w Polsce? Jaki jest koszt ślubu humanistycznego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym wpisie!

Czym jest i jak wygląda ślub humanistyczny?

Ceremonie ślubu humanistycznego to jedne z najczęściej organizowanych uroczystości m.in. w Wielkiej Brytanii. Od wielu lat takie śluby odbywają się także w Polsce. Każda ceremonia ślubu humanistycznego jest w pełni organizowana i planowana zgodnie z pomysłami Pary Młodej.

Ślub humanistyczny określany jest jako kolejna forma zawarcia małżeństwa, jednak sam ślub nie posiada mocy prawnej. Wówczas można powiedzieć, że ceremonia ma taki sam charakter jak zawarcie ślubu kościelnego przed wprowadzeniem konkordatu – Para Młoda wyznaje sobie miłość przed społeczeństwem – świadkami i bliskimi, ale formalnie małżeństwo nie jest zawierane.

Zorganizowanie ślubu humanistycznego jest doskonałą alternatywą dla osób, które chciałyby zorganizować ceremonię zaślubin, ale bez prawnego zawierania związku małżeńskiego. Na takie rozwiązanie często decydują się osoby, które zwyczajnie nie chcą lub nie mogą ze względu na obowiązujące w Polsce prawo brać ślubu cywilnego lub konkordatowego. Ceremonia zwykle zawiera elementy tradycyjnych uroczystości – wymianę obrączek, czy publiczne wypowiedzenie przysięgi, jednak cała uroczystość może być zorganizowana w dowolny, wymarzony przez Parę Młodą sposób. Ślub humanistyczny jest bardzo często wybieraną formą ceremonii ślubnej wśród Par Międzynarodowych ze względu na utrudnienia prawne. Dzięki ślubom humanistycznym ceremonie są wyjątkowe tak jak Pary które je zawierają.

Grzymała Weddings & Events

Zorganizuj z nami wyjątkowy ślub i wesele!

Jak wygląda ceremonia ślubu humanistycznego?

Nie można w jednoznaczny sposób określić przebiegu uroczystości, gdyż każdy ślub humanistyczny może wyglądać zupełnie inaczej. To Para Młoda decyduje o tym, gdzie odbędzie się ślub i jakie elementy będzie zawierał. Taka uroczystość może odbyć się zarówno nad morzem i na szczycie Tatr, jak i w wynajętym lokalu lub pośrodku lasu. Goście Pary Młodej mogą siedzieć na krzesłach, ale mogą także tańczyć wokół narzeczonych. Tak naprawdę przebieg wydarzenia zależy tylko od fantazji Pary Młodej :).

Podczas ceremonii ślubu humanistycznego narzeczeni mogą odczytać napisane przez siebie przysięgi małżeńskie oraz wymienić się obrączkami lub innymi ważnymi dla siebie przedmiotami. W zależności od kultury, elementy uroczystości mogą się różnić. Często podczas ceremonii wyświetlane są krótkie filmy z opowieścią o Parze Młodej, a sami narzeczeni nierzadko włączają do udziału w ślubie swoich bliskich.

Ślub humanistyczny może więc zostać zorganizowany w dowolnym stylu i w zależności od potrzeb Pary Młodej. Uroczystość może mieć oficjalny i podniosły charakter, ale także może być w niej wiele humoru i luźniejszych sytuacji. Para Młoda może mieć na sobie zarówno tradycyjny strój, jak i kolorowe i śmieszne przebranie. Podobnie jest z dekoracjami i każdym innym elementem uroczystości – można wybrać zarówno klasykę, jak i poszaleć z pomysłami :).

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Ceremonii ślubu humanistycznego udziela celebrant (nazywany też mistrzem ceremonii ślubnej). Jest to osoba zarejestrowana wcześniej w Towarzystwie Humanistycznym. Celebrantem może być zarówno bliski przyjaciel lub przyjaciółka Pary Młodej, jak i zupełnie obcy człowiek – w zależności od wymagań narzeczonych.

W Polsce istnieją organizacje, które zajmują się udzielaniem ślubów humanistycznych. Zwykle w takich miejscach można znaleźć osoby, które specjalizują się tylko w takich uroczystościach i np. są gotowe wyjechać z narzeczonymi za granicę lub mogą udzielić ślubu w obcym języku.

Dla kogo ślub humanistyczny będzie odpowiedni?

Ślub humanistyczny może zostać zawarty przez każdą parę narzeczonych. Często na zorganizowanie uroczystości decydują się Pary Młode, które zawarły wcześniej związek małżeński przed urzędnikiem Stanu Cywilnego lub zamierzają takowy zawrzeć, ale np. tylko w towarzystwie świadków. Wówczas ceremonia ślubu humanistycznego jest dopełnieniem prawnego zawarcia związku małżeńskiego.

Ponadto na ślub humanistyczny często decydują się osoby tej samej płci. Choć w Polsce pary homoseksualne nie mogą prawnie zawrzeć związku małżeńskiego, to ślub humanistyczny może być przypieczętowaniem miłości dwojga narzeczonych. Często podczas uroczystości podpisywana jest tzw. umowa partnerska, która umożliwia przyjęcie części praw małżeńskich.

Śluby humanistyczne to także doskonałe rozwiązanie dla osób, których partnerzy lub goście są obcokrajowcami. Wówczas celebranci prowadzą uroczystość w dwóch, a nawet więcej językach tak, aby obecne podczas ceremonii osoby w pełni rozumiały wypowiadane przez uczestników słowa.

Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Choć ślub humanistyczny może zostać zorganizowany w dowolny sposób, to istnieją ograniczenia i wytyczne, które mówią, że takiego ślubu nie mogą wziąć:

  • Osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej, a więc dziecko z rodzicem, wnuk z dziadkiem itd.;
  • Osoby ubezwłasnowolnione oraz niebędące w pełni władz umysłowych;
  • Osoby pozostające w innym związku małżeńskim;
  • Osoby niepełnoletnie (w wyjątkowych sytuacjach za zgodą opiekunów prawnych ślub może wziąć kobieta, która ukończyła 16 lat).
Grzymała Weddings & Events

Potrzebujesz pomocy w organizacji wesela? 

Czy ślub humanistyczny jest ważny w Polsce?

Jak wcześniej wspomniano, ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, zatem narzeczeni prawnie nie zawierają związku małżeńskiego. Mimo to taki ślub może być zorganizowany w Polsce bez żadnych ograniczeń. Osoby chcące prawnie pozostać w związku małżeńskim mogą dodatkowo zawrzeć ślub cywilny lub konkordatowy.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Zwykle cena konsultacji z celebrantem, stworzenia scenariusza wydarzenia i poprowadzenia go przez celebranta wynosi od 600 do 3000 zł, w zależności od czynników takich jak konieczność dojazdu do innego miasta lub kraju, czy poprowadzenie ceremonii w kilku językach. Całkowity koszt ślubu humanistycznego zależy od pomysłów Pary Młodej. Należy pamiętać, że im więcej atrakcji, kwiatów i innych inicjatyw, tym cena zorganizowania uroczystości będzie wyższa.

Jak wziąć ślub humanistyczny?

Planując ślub humanistyczny, należy zwrócić się do jednej z profesjonalnych agencji organizujących uroczystości humanistyczne. Wówczas po zapoznaniu się z ofertą należy zarezerwować termin u celebranta. Po dopięciu terminu i godziny uroczystości można przejść do organizacji innych elementów ślubu, takich jak dekoracji, oprawy muzycznej, strojów i wielu innych. W międzyczasie mistrz ceremonii powinien skontaktować się z Parą Młodą w celu ustalenia szczegółów przebiegu wydarzenia.

Organizacja ślubu humanistycznego

Choć ślub humanistyczny może zostać zorganizowany w pełni na zasadach Pary Młodej, to warto pamiętać, że samodzielne zorganizowanie uroczystości może być bardzo czaso- i pracochłonne. Samo ustalanie przebiegu wydarzenia z celebrantem i przygotowywanie elementów uroczystości może okazać się dla Pary Młodej po prostu męczące. Przy organizacji ślubu humanistycznego warto skorzystać z pomocy doświadczonego wedding plannera. Naszym priorytetem jest pomoc w organizacji tego wspaniałego dnia, aby Para Młoda czuła się wyjątkowo. Zamiast myśleć o szczegółach i dopięciu wszelkich formalności, skupicie się na zabawie i wspólnym przeżywaniu najpiękniejszego dnia w Waszym życiu, a my zajmiemy się resztą.

Jako agencja GRZYMAŁA Weddings & Events będziemy Wam towarzyszyć zarówno podczas ustaleń z celebrantem, jak i w późniejszym czasie. Doradzimy w wyborze dekoracji i kwiatów, i możemy je dla Was zamówić. Zajmiemy się zamówieniem i przygotowaniem zaproszeń oraz ustalimy za Was i zgodnie z Waszymi potrzebami wszelkie szczegóły z usługodawcami. Zakres naszej pomocy jest nieograniczony, dlatego, będąc w stałym kontakcie z Parą Młodą, zajmiemy się wszystkim, co jest związane z organizacją ślubu i wesela (jeśli je planujecie). Dbając o Wasz komfort i świetną zabawę, będziemy towarzyszyć Wam od samych przygotowań do ślubu aż do końca uroczystości lub wesela.

Ślub humanistyczny, czyli uroczystość z myślą o Was

Nazwa tego rodzaju uroczystości wzięła się od słowa human, czyli człowiek, i jest to ściśle związane z charakterem wydarzenia. Ślub humanistyczny jest organizowany z myślą o Parze Młodej, aby narzeczeni przeżyli ten dzień zgodnie ze swoimi poglądami i na swoich zasadach.

Choć w Polsce uroczystość ma charakter symboliczny, to dzięki możliwości zorganizowania takiego wydarzenia, Para Młoda może publicznie wyznać sobie miłość i ją przypieczętować ważnymi dla siebie symbolami lub przedmiotami. Aby prawnie zawrzeć związek małżeński, ślub humanistyczny może zostać dopełniony wcześniej lub później ślubem cywilnym. Organizując ceremonię warto zatrudnić wedding plannera, który zadba o dopięcie wszelkich szczegółów i wesprze Parę Młodą zarówno w przygotowaniach do ślubu, jak i podczas uroczystości.

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.