Kogo zaprosić na wesele?

kogo zaprosić na wesele

Jednym z pierwszych kroków podczas planowania wesela jest ustalenie liczby gości, która to pozwoli oszacować wstępne wydatki i ilość potrzebnych dodatków, np. alkoholu lub ciast. Choć tworzenie listy gości to z pozoru proste zadanie, już podczas wypisywania pierwszych bliskich mogą przyjść do głowy kolejne osoby, które warto lub „wypadałoby” zaprosić na wesele. Jak poradzić sobie z przygotowaniem listy gości, kogo zaprosić na wesele i na co zwracać uwagę, aby nie zagubić się w przygotowaniach?

Jak przygotować listę gości weselnych?

Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy rodziny pary młodej liczą wielu członków. Obszerniejsza lista gości weselnych to także większe koszty, jakie para młoda musi ponieść za zorganizowanie imprezy. Przykładowo, koszt wesela na 100 osób w Warszawie wynosi około 75 000 zł. Jak więc rozsądnie przygotować zaproszenia ślubne i kogo zaprosić na wesele?

Grzymała Weddings & Events

Zorganizuj z nami wyjątkowy ślub i wesele!

Sporządzanie listy gości – o kim należy pamiętać?

#1 Najbliższa rodzina

Przygotowując zaproszenia ślubne, w pierwszej kolejności należy skupić się na członkach najbliższej rodziny. Wówczas należy wypisać rodziców, dziadków, rodzeństwo i ich osoby towarzyszące, a także chrzestnych wraz z dziećmi (jeśli życzycie ich sobie na Waszym ślubie). Nie zapomnijcie o bliskich ciotkach i wujkach oraz o kuzynach, z którymi macie kontakt.

#2 Przyjaciele

Prawdziwie huczne wesele nie może odbyć się bez najbliższych przyjaciół. Zaproście więc swoich najbliższych znajomych, przyjaciół ze szkolnych lat i osoby, z którymi najczęściej spotykacie się w wolnym czasie. Pamiętajcie jednak, że nie macie obowiązku zapraszać osób, z którymi tylko mijacie się na ulicy i zamienicie przysłowiowe jedno zdanie. Ślub i wesele to uroczystości, podczas których to Wy macie czuć się komfortowo, dlatego nie zapraszajcie kogoś „bo wypada”.

#3 Sąsiedzi

Stare tradycje mówią, że na wesele powinno zaprosić się nie tylko rodzinę i znajomych, ale także sąsiadów (nierzadko mieszkających kilka lub kilkanaście domów dalej). Podobnie jak w przypadku przyjaciół – jeśli wokół Was mieszkają osoby, z którymi umawiacie się na wspólną kawę lub spędzacie czas w przydomowym ogrodzie, to warto zaprosić ich na wesele. Jeśli jednak ledwo co kojarzycie się na klatce schodowej lub podczas spaceru, to obecność takich osób na weselu zwyczajnie nie ma sensu. Pamiętajcie, aby zaprosić takie osoby, przy których czujecie się swobodnie. Warto więc nie ulegać tradycjom, które odchodzą w zapomnienie.

#4 Współpracownicy

Często para młoda decyduje się na zaproszenie osób, z którymi na co dzień pracują, jednak poza pracą nie spędzają czasu w swoim gronie. Jeśli obecność szefa i kolegów z pracy jest dla Was ważna, ale wolelibyście nie zapraszać ich na przyjęcie, możecie zaprosić ich tylko na uroczystość zaślubin. Nierzadko pary młode decydują się na wręczenie współpracownikom ciast w ramach podziękowania za towarzystwo podczas ceremonii.

kogo zaprosić na wesele

Co ze znajomymi rodziców?

Zapraszanie osób, z którymi narzeczeni nie mają kontaktu, ale rodzice nalegają, aby ich uwzględnić przy tworzeniu listy gości to od wielu lat sporny i drażliwy temat. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy to rodzice w głównej mierze finansowali większość przyjęcia, nie do pomyślenia było niezaproszenie znajomych rodziców z pracy lub ich przyjaciół. W dzisiejszych czasach wiele par młodych decyduje się na samodzielne opłacenie wesela, a kolejni goście to dodatkowe koszty. Wówczas młodzi zapraszają tylko najbliższą rodzinę i bliskich, jednak zdarza się, że rodzice nalegają, aby ich znajomi także mogli znaleźć się na imprezie. Jak rozwiązać takie spory?

Wszystko tak naprawdę zależy od podejścia pary młodej. Jeśli jesteście w stanie opłacić menu dla znajomych rodziców i obecność obcych osób nie będzie dla Was problemem, warto zgodzić się na kilka par, z którymi będą bawić się Wasi bliscy. Jeśli jednak zależy Wam na kameralnym gronie, w którym każdy się zna, a Wy wolelibyście nie zapraszać obcych osób, warto porozmawiać o tym szczerze z rodzicami. Pokażcie im, że zależy Wam nie tylko na ich dobrej zabawie, ale także na Waszym samopoczuciu i komforcie.

Pamiętajcie także, aby nie ulegać namawianiu na zaproszenie osób, których nie chcecie zaprosić. Często w organizację wesela angażuje się zbyt wiele członków rodziny, którzy dorzucają swoje przysłowiowe „trzy grosze”, próbując wywrzeć na parze młodej presję. I tak często z wesela na 80 osób tworzy się impreza na osób 200. Podejmujcie decyzje zgodnie ze swoimi poglądami i upodobaniami. Przykładowo, jeśli planujecie wesele bez dzieci, poinformujcie o tym w delikatny sposób swoich gości, nie ulegając słowom „bo wypada”.

Jak uporządkować sobie kwestie organizacyjne?

Wir przygotowań często powoduje chaos, a parze młodej ciężko jest uporządkować sobie obowiązki związane z organizacją Tego Dnia. Warto zdecydować się na konsultacje ślubne, podczas których omówione zostaje przygotowanie ślubu i wesela krok po kroku, a para młoda może liczyć na wsparcie doświadczonej osoby, która pokieruje narzeczonych i pomoże w organizacji imprezy. Nie bez znaczenia jest także planer ślubny – organizer, w którym znajdują się najważniejsze kwestie, które należy dopiąć podczas planowania dnia zaślubin i wesela.

Sporządzenie listy gości to nierzadko jeden z trudniejszych kroków podczas organizacji wesela. Duża rodzina, wielu przyjaciół i ciągłe rady od bliskich często sprawiają, że para młoda czuje się przytłoczona przygotowaniami. Z pomocą przychodzi wedding planner – osoba, która towarzyszy parze młodej już od pierwszego dnia przygotowań aż do dnia zaślubin, pomagając w organizacji wesela.

Warto powierzyć wedding plannerowi pieczę nad skompletowaniem listy gości, który ponadto może zająć się papeterią – zleci projekt zaproszeń, omówi ich wygląd z parą młodą i zajmie się drukowaniem. Co więcej, wedding planner może zająć się usadzaniem gości z uwzględnieniem wytycznych od narzeczonych, odciążając ich w tym napiętym, przedślubnym czasie.

O autorze

Polecane artykuły

Copyright Grzymała Weddings&Events 2023.

Polityka prywatności.